Aż 57 proc. przepytywanych przez firmę bankowców stwierdziło, że 2015 r. na polskim rynku bankowym wzrosną przychody. Co więcej, planują oni zwiększenie wydatków na rozwój produktów i rozwiązań typu customer experience.

Jedna czwarta badanych bankowców uważa, że w 2015 r. przychody sektora w ich kraju będą podobne jak rok wcześniej, a 45 proc. – wierzy, że wzrosną. Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja jeśli chodzi o wynik netto branży bankowej. Tutaj tylko 34 proc. badanych uważa, że możliwy jest dalszy wzrost tego rezultatu. W Polsce wskaźnik ten – podobnie jak w przypadku przychodów – wynosi 57 proc.

Bankowcy są jednak zgodni co do czynników, które w ciągu najbliższych pięciu lat będą miały największy wpływ na kształt sektora bankowego. Ich zdaniem największe znaczenie będą miały regulacje, indywidualizacja usług, nowe systemy płatności, starzenie się populacji oraz pozabankowe podmioty finansowe. Zdaniem badanych z Europy Środkowo-Wschodniej istotne będą też pozabankowe usługi dodatkowe (74 proc. wskazań), zdaniem bankowców z Polski będą one miały znacznie mniejszy wpływ niż sądzą bankowcy z regionu (50 proc.). Podobnie wygląda to w obszarze co-brandingu, gdzie tylko 14 proc. badanych wskazało, że będzie to istotny czynnik wpływający na kształt sektora bankowego. W całym regionie udział ten wynosi aż 40 proc.

Jako czynnik mający największy wpływ na sektor bankowy w najbliższych 5 latach banki zgodnie wskazują regulacje, a ryzyko regulacyjne obok ryzyka kredytowego oceniane jest jako najistotniejsze w działalności bankowej – mówi Stacy Ligas, partner, szef działu audytu instytucji finansowych w KPMG w Polsce.