Prezes Raiffeisena gotowy odejść

Szef Raiffeisen Bank International Herbert Stepic złożył rezygnację po pojawieniu się informacji o dokonanych przez niego bez wiedzy pracodawcy i bankowego nadzoru zakupach nieruchomości w Azji.

Publikacja: 24.05.2013 14:23

Herbert Stepic, wieloletni prezes Raiffeisen Bank International

Herbert Stepic, wieloletni prezes Raiffeisen Bank International

Foto: Bloomberg

Stepic o swojej decyzji poinformował przewodniczącego rady nadzorczej banku, Waltnera Rothensteinera, jako powód wskazując względy osobiste. Władze Raiffeisena zapowiedziały szybkie rozpatrzenie jego wniosku. Do czasu podjęcia decyzji Stepic ma pozostać na stanowisku.

Stepic, jeden z najbardziej poważanych austriackich bankowców, znalazł się pod presją opinii publicznej po wyjściu na jaw, że za pośrednictwem dwóch firm z Hongkongu i Brytyjskich Wysp Dziedziczych, dysponujących wyłącznie skrzynkami pocztowymi, nabył trzy mieszkania w Singapurze.

Prezes Raiffeisena o transakcjach nie poinformował ani rady nadzorczej banku, ani austriackiego nadzoru bankowego. Broni jednak swojego postępowania, utrzymując, że dokonując zakupów nie naruszył prawa i wewnętrznych regulacji Raiffeisena. Zapewnia także, że pośrednicy, z których usług skorzystał, nie są zagranicznymi „słupami", ale firmami od dłuższego czasu prowadzącą działalność inwestycyjną na rynkach nieruchomości.

Wczoraj Austriacki Bank Centralny ogłosił, że zbada zakupy prezesa. Jego transakcje są już przedmiotem postępowania wewnętrznego w Raiffeisenie. O udostępnienie informacji na ich temat do Stepicia zwrócił się także krajowy nadzór bankowy.

Bankowiec pracuje w Raiffeisenie od czterdziestu lat. Pod jego rządami bank przeżył gwałtowny rozwój, dokonując ekspansji na kraje Europy Środkowo-Wschodniej, stając się jedną z największych instytucji kredytowych w regionie. W Polsce obecny jest za pośrednictwem banku Raiffeisen Polbank.  Na wieść o możliwym odejściu prezesa akcje banku na giełdzie w Wiedniu początkowo potaniały o ponad 3 proc., do najniższego poziomu od początku miesiąca.

Transakcje Stepicia na rynku nieruchomości nie pierwszy raz wywołują publiczne zainteresowanie. Austriacki nadzór bankowy niedawno umorzył postępowanie w sprawie zakupów dokonanych przez prezesa Raiffeisena w Serbii, uznając je za bezprzedmiotowe w związku z wycofaniem się Stepicia z przedsięwzięcia.

Gospodarka światowa
Węgry z kolejną obniżką stóp. Forint mocniejszy, inflacja stabilna
Gospodarka światowa
Wolta znanego stratega. Na Wall Street pozostał tylko jeden duży niedźwiedź
Gospodarka światowa
Wielka tajemnica chińskiego budżetu. Chińskie zbrojenia doganiają USA
Gospodarka światowa
Chiński rząd będzie kupował puste mieszkania?
Gospodarka światowa
Gospodarka Niemiec będzie rosła wolniej
Gospodarka światowa
S&P500 z szansą na 5,8 tys. pkt. Doda skrzydeł GPW?