Chińczycy polubili towary luksusowe

Już w przyszłym roku Chiny mogą stać się czołowym wiodącym konsumentem dóbr luksusowych i zastąpić Japonię na pozycji światowego lidera.

Aktualizacja: 25.02.2017 16:13 Publikacja: 10.06.2011 15:18

Chińczycy polubili towary luksusowe

Foto: AFP

Ponad 14,5 mld dolarów wydadzą w przyszłym roku mieszkańcy Chin na dobra luksusowe – prognozują eksperci Światowego Stowarzyszenia Towarów Luksusowych (WLA). Zestawienie to nie obejmuje jednak prywatnych samolotów, łodzi, ani luksusowych samochodów. Oznacza to wzrost o 35,5 proc. w stosunku do wydatków na tego typu towary w okresie 13 miesięcy (od lutego ub. roku do końca marca br.).

Według danych na koniec ub. miesiąca Chiny były drugim największym na świcie konsumentem dóbr luksusowych, z 27-proc. udziałem w rynku. Tylko o 2 pkt większy był udział Japonii; Europa miała 18-procentowy udział, a Stany Zjednoczone – 14 proc.

Według raportu WLA Chińczycy chętniej kupują towary luksusowe poza granicami kraju; w ub. roku w samej Europie na takie dobra wydali 50 mld dolarów.

Według analityków Stowarzyszenia w Europie, USA i Japonii, w przeciwieństwie do Chin, nie należy spodziewać się w najbliższych 3 latach znaczącego wzrostu sprzedaży towarów luksusowych. Prognozują ponadto, że sami producenci będą chętniej zaznaczać swą obecność w Chinach; nie tylko w największych metropoliach, ale też w miastach uchodzących za drugo i trzeciorzędne. Dodatkowo umacniający się juan zwiększy siłę nabywczą chińskich konsumentów.

Spadek udziału rynku japońskiego w konsumpcji dóbr luksusowych wiąże się przede wszystkim z katastrofalnym trzęsieniem ziemi z marca, w wyniku którego na cały miesiąc zamknięto niemal połowę sklepów z artykułami luksusowymi. Szacuje się, że aż 70 proc. producentów towarów luksusowych rozważa przeniesienie działalności handlowej z Japonii właśnie do Chin.

Pod koniec miesiąca na giełdzie w Hongkongu ma zadebiutować słynny dom mody Prada. W ofercie publicznej spółka oferuje akcje stanowiące 16,5 proc. podwyższonego kapitału zakładowego mediolańskiej firmy, która liczy na pozyskanie z rynku ponad 2,5 mld dolarów. W przyszłym tygodniu ustalona ma zostać cena emisyjna, a debiut planowany jest na 24 czerwca. Do 2014 r. mediolański dom mody chce w całej Azji otworzyć 70 sklepów , z czego 30 w samych Chinach.

Gospodarka światowa
GameStop i AMC znów rozgrzały inwestorów
Gospodarka światowa
Roaring Kitty i akcje memiczne wracają. Szalone zwyżki GameStop
Gospodarka światowa
Chiny. Kredyt się kurczy
Gospodarka światowa
Akcja kredytowa w Chinach się kurczy. Rząd szykuje wsparcie
Gospodarka światowa
Gazprom coraz mniej użyteczny dla Kremla
Gospodarka światowa
Członek zarządu Deutsche Banku: Europa potrzebuje głębszej integracji, żeby konkurować o kapitał