Globalna konsolidacja samochodowa

Chiński producent aut będzie notowany w Szanghaju. W planach światowa konsolidacja.

Publikacja: 01.09.2020 15:53

Globalna konsolidacja samochodowa

Foto: Bloomberg

Geely Automobile Holdings Ltd., chiński producent samochodów, właściciel Volvo Cars kontrolowany przez miliardera Li Shufu, może zebrać nawet 20 miliardów juanów (2,9 miliarda dolarów) dzięki notowaniom na szanghajskim Star Board - Shanghai Stock Exchange Science and Technology Innovation Board. Byłby to debiut pierwszego producenta samochodów na forum dla zaawansowanych technologicznie i innowacyjnych firm, które rozpoczęło działalność w ubiegłym roku.

Geely z siedzibą w Hangzhou, które jest już notowane w Hongkongu, planuje przeznaczyć te pieniądze na rozwój nowych technologii i modeli pojazdów, a także finansowanie fuzji i przejęć oraz uzupełnienie kapitału obrotowego, zgodnie z prospektem złożonym we wtorek.

Producenci samochodów na całym świecie przeżywają załamanie branży spowodowane wybuchem koronawirusa. W zeszłym miesiącu firma Geely odnotowała 43-proc. spadek zysków w pierwszej połowie roku po zamknięciu fabryk przez pandemię i zmniejszeniu popytu. Wraz z cofaniem się epidemii w Chinach sprzedaż zaczęła ożywać, a producenci samochodów zakładają, że największy na świecie rynek może pomóc im w powrocie do wzrostu.

Citigroup Inc. podniosła cenę docelową Geely o 20 proc. do 20 dolarów Hongkongu po tym, jak firma rozpoczęła notowanie w Szanghaju w czerwcu. Sprzedaż akcji powinna zwiększyć wartość rynkową Geely w Hongkongu przed potencjalną fuzją z Volvo Cars, twierdzą analitycy.

W lutym firma macierzysta Geely ogłosiła plany połączenia Geely Automobile ze szwedzkim oddziałem, co może utorować drogę do powstania pierwszego w Chinach globalnego producenta samochodów. Umowa ujednoliciłaby większość rosnącej liczby marek motoryzacyjnych miliardera Li i stworzyłaby firmę o rocznych przychodach przekraczających 40 miliardów dolarów.

Li, który jest również największym udziałowcem Daimler AG, opowiadał się za konsolidacją jako sposobem na połączenie zasobów dla inicjatyw, takich jak samochody samojezdne i elektryfikacja. W ciągu ostatnich dwóch dekad zbudował globalne imperium motoryzacyjne, zabezpieczając udziały w europejskich tradycyjnych markach, takich jak Lotus, a także inwestując w malezyjską firmę motoryzacyjną Proton.

Notowania Geely zamknęł się we wtorek o 4,4 proc. wyżej w Hongkongu, zwiększając tegoroczne wzrosty do 12 proc.

Gospodarka światowa
Riksbank nie czekał z cięciami na EBC
Gospodarka światowa
Szwedzki bank centralny obniżył stopy. Pierwsza obniżka od ośmiu lat
Gospodarka światowa
Ameryka coraz bardziej ucieka Unii Europejskiej
Gospodarka światowa
Niemiecka gospodarka w nie najlepszej sytuacji
Gospodarka światowa
Kontrariańska fala podmywa Wall Street. Ameryka wcale nie jest taka wyjątkowa
Gospodarka światowa
Żywność znów drożeje