Jacek Kubas, EBOiR: Integracja giełd w regionie mogłaby być ciekawym pomysłem

Stworzyliśmy dokument, który powinien pomóc GPW w podjęciu decyzji o ewentualnym przejęciu giełdy w Armenii – mówił w Parkiet TV Jacek Kubas, dyrektor Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Rozmowę przy okazji drugiej Konferencji Giełd Trójmorza przeprowadził Przemysław Tychmanowicz.

Publikacja: 07.10.2021 15:55

Jacek Kubas, dyrektor Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju

Jacek Kubas, dyrektor Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju

Foto: parkiet.com

Jaką rolę rynki kapitałowe i giełdy pełnią w gospodarce?

Istotną, a tak naprawdę powinna być ona większa. Jeśli spojrzymy na Unię Europejską i porównamy ją do Stanów Zjednoczonych to okazuje się, że rynki kapitałowe nadal mają dystans do nadrobienia . W ostatnich latach też jednak to się zmienia, pojawiają się nowe tematy. Mamy chociażby tzw. zielone finansowanie. To pokazuje, jakie trendy będą widoczne w przyszłości.

W przypadku giełd Trójmorza ta rola chyba jest jeszcze mniejsza, bo mówimy jednak o małych rynkach...

Oczywiście mówimy o małych rynkach i Polska ma tutaj wyraźnie mocniejszą pozycję. Jako bank od ponad 10 lat staramy się wspierać rozwój rynków kapitałowych m.in. właśnie w Europie Środkowo - Wschodniej. Jesteśmy jednym z większych inwestorów i staramy się wspierać prawie każdą dobrą transakcję i widzimy też, że coraz więcej inwestorów zagranicznych jest zainteresowana tymi rynkami. Wydaje mi się natomiast, że rola Europy Środkowo - Wschodniej nadal będzie wzrastać, w szczególności jeśli będziemy mieli jakąś integrację tych rynków, tak aby pracowały one razem. Regionalne inicjatywy pozytywnie bowiem wpływają na rozwój rynków, ale również ich rozmiar.

Wspomniał pan o integracji rynków. Ona jest możliwa w regionie Trójmorza?

Konsolidacja rynków kapitałowych jest ważnym punktem dyskusji również na poziomie europejskim w Brukseli. My współpracujemy z Łotwą, Litwą i Estonią nad tworzeniem bałtyckiego rynku kapitałowego. Mamy jedną giełdę Nasdaq, która pozwala spółkom z trzech państw pozyskiwać finansowanie i pozyskiwać też inwestorów z trzech różnych krajów. Ten model działa bardzo dobrze i też przyciąga zagranicznych inwestorów. Wydaje mi się, że jakaś forma integracji rynków w regionie Europy Środkowo - Wschodniej była ciekawym rozwiązaniem. Czemu nie utworzyć czegoś co może mieć wartość w zestawieniu z innymi rynkami, takimi jak chociażby giełda w Amsterdamie czy też Londynie.

A co z GPW? Współpracujecie przy potencjalnym przejęciu giełdy w Armenii.

My w tej transakcji doradzamy giełdzie w Armenii w temacie ich wizji i strategii rozwoju. Patrzymy na to, jak giełda w Armenii mogłaby się rozwijać, co powinna zrobić i jak działać. Mam nadzieję, że dokument, który powstał w tej sprawie pomoże podjąć GPW odpowiednią decyzję o potencjalnej transakcji.

To co giełda w Armenii musi zrobić, aby się szybciej rozwijać?

Jest parę elementów, które należałoby wdrożyć. Nie chcę mówić o szczegółach, ale wydaje mi się, że jest duże pole do rozwoju tamtejszego rynku, oczywiście biorąc pod uwagę rozmiar tej giełdy.

Gospodarka światowa
Riksbank nie czekał z cięciami na EBC
Gospodarka światowa
Szwedzki bank centralny obniżył stopy. Pierwsza obniżka od ośmiu lat
Gospodarka światowa
Ameryka coraz bardziej ucieka Unii Europejskiej
Gospodarka światowa
Niemiecka gospodarka w nie najlepszej sytuacji
Gospodarka światowa
Kontrariańska fala podmywa Wall Street. Ameryka wcale nie jest taka wyjątkowa
Gospodarka światowa
Żywność znów drożeje