Europejskie akcje będą bić rekordy

Zdaniem specjalistów indeks Stoxx Europe 600 w przyszłym roku osiągnie 500 pkt i tym samym poprawi historyczny wynik. Motorem napędowym będą rosnące zyski przedsiębiorstw. Nie brakuje jednak czynników ryzyka.

Publikacja: 02.12.2021 05:06

Europejskie akcje będą bić rekordy

Foto: Adobestock

Europejskie akcje w ostatnich dniach odczuły wpływ globalnych obaw przed nowym wariantem koronawirusa Omikronem. Jednak zdaniem specjalistów w przyszłym roku można się spodziewać nowych rekordów kluczowych indeksów na Starym Kontynencie.

Szczyty na horyzoncie

W ubiegły piątek notowania indeksu Stoxx Europe 600 spadły o 3,7 proc. Wówczas na rynkach zapanowała panika związana z wykryciem wariantu omikron, który jest bardziej zaraźliwy niż poprzednie odmiany koronawirusa. WIG20 spadł wówczas o blisko 3,9 proc., czyli najmocniej od ponad roku. Jeszcze większe tąpnięcie nastąpiło na wykresach niemieckiego DAX i francuskiego CAC40, które spadły odpowiednio o 4,15 proc. i 4,75 proc. Początek tego tygodnia również był nerwowy, jednak w środę większość benchmarków w Europie odrabiała straty. W drugiej połowie sesji DAX rósł o 1,9 proc., a CAC40 – o 1,8 proc.

Analitycy widzą jednak potencjał do osiągnięcia przez europejskie indeksy nowych szczytów w przyszłym roku. Reuters przeprowadził ankietę wśród 23 zarządzających funduszami, strategów oraz brokerów. Wynika z niej, że Stoxx Europe 600 do końca lipca osiągnie poziom 500 pkt, czyli o 10 pkt pobije obecny rekord. Oznaczałoby to zwyżkę o 6,6 proc. z obecnych poziomów.

– Spodziewamy się, że zyski będą kluczowym czynnikiem wpływającym na globalne akcje i dotyczy to również strefy euro – powiedział Philipp Lisibach, główny globalny strateg Credit Suisse. Zdaniem specjalistów notowania DAX mogą wzrosnąć o 7,4 proc. do końca I półrocza 2021 r., a CAC40 zyska w tym czasie 5,1 proc.

Czynniki ryzyka

Nastroje gospodarcze w strefie euro pogorszyły się w listopadzie z powodu obaw konsumentów przed czwartą falą pandemii – mierzący je wskaźnik wyniósł 116,5 pkt wobec 117,6 pkt miesiąc wcześniej. Z kolei z danych instytutu Ifo wynika, że morale niemieckich przedsiębiorców pogorszyło się piąty miesiąc z rzędu, gdy wąskie gardła w dostawach uderzyły w przemysł. Indeks Ifo mierzący klimat biznesowy w Niemczech spadł do 96,5 pkt z 97,7 w październiku.

– Przeciwności w Europie nagle narosły wraz ze wzrostem cen energii, rosnącymi infekcjami i opóźnieniami w dostawach. Stwarza to krótko-terminową niepewność, ale napięcie powinno osłabnąć w przyszłym roku – powiedział Tomas Hildebrandt, starszy menedżer portfela w Evli Bank.

GG Parkiet

Większość analityków nadal utrzymuje pozytywne nastawienie na przyszłość, ale niektórzy przewidują ponurą końcówkę przyszłego roku dla rynku akcji.

Stephane Ekolo, strateg w domu maklerskim Tradition, uważa, że Stoxx Europe 600 spadnie do 430 pkt pod koniec 2022 r., ponieważ wzrost gospodarczy spowolni.

– Wierzę, że zyski przedsiębiorstw prawdopodobnie ulegną pogorszeniu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy z powodu ciągłych zakłóceń w łańcuchu dostaw, zanikaniu efektu otwierania gospodarek, potencjalnego ryzyka obostrzeń i wzrostu realnych stóp – powiedział Ekolo.

Niepewność w 2022 r. mogą generować także wybory prezydenckie we Francji. Urzędujący prezydent Emmanuel Macron prawdopodobnie zmierzy się ze skrajnie prawicowym pretendentem.

– Zwycięstwo eurosceptycznego prezydenta stanowiłoby ryzyko dla integracji europejskiej – zauważył Lisibach z Credit Suisse.

Gospodarka światowa
Notowania Novavaksu, partnera polskiego Mabionu o 99 proc. w górę
Gospodarka światowa
Kraj, który wpadł w pajęczą sieć oligarchy związanego z Moskwą
Gospodarka światowa
Wielka Brytania wyszła z recesji. Gospodarka na drodze do trwałego wzrostu
Gospodarka światowa
Wielka Brytania: Rynek wypatruje cięcia
Gospodarka światowa
Bank Anglii zapowiada obniżkę stóp. Rekord na giełdzie w Londynie
Gospodarka światowa
Wrogie przejęcie w Hiszpanii. BBVA chce przejąć Banco Sabadell. Cios dla Santandera