Zakaz handlu w niedziele. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę.

Publikacja: 31.01.2018 04:00

Oznacza to, że zacznie ona obowiązywać od 1 marca i już w tym miesiącu zakupy w dużych sklepach i centrach handlowych będą możliwe tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. – Wierzę w to, że w ten sposób przywracamy normalność, że po prostu przyzwyczaimy się do tego, tak jak jest w innych krajach Unii Europejskiej, Niemczech – mówił Andrzej Duda, podkreślając, że zaletą ustawy jest etapowe wprowadzanie zakazu, co daje wszystkim czas na przygotowanie się.

W efekcie wiele sieci rozważa znaczące wydłużenie godzin pracy w tygodniu, aby dać klientom możliwość zrobienia zakupów na zapas. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w Polsce niektóre sieci w przypadku części swoich placówek rozważają znaczące wydłużenie godzin pracy, w piątek i sobotę nawet do północy. Taki krok może podjąć cała czołówka branży, czyli Auchan, Carrefour, Tesco, Biedronka czy Lidl.

– Żadne finalne decyzje w sprawie godzin pracy nie zapadły. Trwają analizy wewnętrzne mające na celu sprostanie oczekiwaniom klientów po zmianie prawa – podaje biuro prasowe Biedronki.

– Ograniczenie handlu w niedzielę wymaga głębokich zmian organizacyjnych. To wyzwanie nie tylko dla organizacji pracy w sklepie, ale całego łańcucha dostaw, komunikacji czy oferty handlowej. Obecnie przygotowujemy taki model działania, by jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby klientów i pracowników – podaje Carrefour Polska.

Pomysłodawcom ustawy takie podejście firm nie odpowiada, dlatego NSZZ Solidarność zapowiada reakcję. – To nieunikniona konsekwencja ustawy, ale chcemy ograniczenia naginania prawa. Gdy ustawa wejdzie w życie, przygotujemy nowelizację odnośnie do doby sobotniej i niedzielnej. Sklepy będą mogły pracować w sobotę maksymalnie do godz. 22, a po niedzielnej przerwie rozpoczynać nie wcześniej niż w poniedziałek o 5 rano – mówi Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ Solidarność. – Obecna sytuacja pokazuje, że sieci ciągle próbują naginać prawo. Dodatkowo liczą się dla nich tylko sprzedaż i zysk, a nie interes pracowników.

Wydłużenie godzin pracy dotyczy nie tylko detalistów spożywczych, od 2 stycznia dłużej właśnie w piątek i sobotę pracują również centra wyprzedażowe Factory.

– Praktycznie od razu zauważyliśmy wzrost liczby klientów w pierwszych i ostatnich godzinach funkcjonowania centrów. W trzecim kwartale bieżącego roku podsumujemy efekty tych zmian – mówi Wincenty Zawadzki, marketing manager Neinver, właściciela obiektów. PM

Gospodarka krajowa
Niemal 40 mld zł deficytu w budżecie. Wpływy z VAT na minusie
Gospodarka krajowa
Jakub Borowski, Credit Agricole Bank Polska: RPP zacznie myśleć o podwyżce stóp
Gospodarka krajowa
Kwiecień stanowił preludium silnego wzrostu inflacji
Gospodarka krajowa
Polski eksport słabnie. Kurczy się sprzedaż do Niemiec
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka przyspiesza, ale niezbyt żwawo. GUS podał najnowsze dane o PKB
Gospodarka krajowa
Euro nie sparaliżowałoby polskiej gospodarki, jak twierdzi prezes NBP