Konsolidacyjny finał tygodnia

Notowania piątkowe na rynkach akcji zostały zdominowane przez odpowiedź inwestorów na nocne ataki armii izraelskiej w Iranie.

Publikacja: 19.04.2024 18:06

Konsolidacyjny finał tygodnia

Foto: Robert Gardziński

W efekcie na starcie sesji na rynkach europejskich pojawiły się mocne przeceny, które w części zostały przeniesienie z rynków azjatyckich. Klasyczny wzrost awersji do ryzyka przecenił również złotego, więc GPW została zmuszona do spadkowego otwarcia. Szybko jednak okazało się, iż kolejna salwa między Izraelem i Iranem miała ograniczony zasięg, co zostało odczytane raczej jako próba wygaszenia zwarcia niż eskalacji konfliktu. W efekcie rynki europejskie przeszły do konsolidacji, którą powieliła również GPW.

W drugiej połowie dnia uwaga przesunęła się na odpowiedź Wall Street, która miała okazję zacząć sesje w kontekście uspokojenia i faktycznego zredukowania porannych reakcji rynków europejskich. W istocie, w czasie zamykania sesji w Warszawie ropa rosła o ledwie 0,3 procent, gdy w nocy szybowała zwyżką o 3 procent. Złoty umacniał się do dolara o około 0,7 procent, gdy w nocy tracił równie dużo do amerykańskiej waluty. W efekcie, na zamknięciu dnia spadek WIG20 o 1 procent został zamieniony na zwyżkę o 0,12 procent, co pozwoliło też uratować wzrost indeksu w skali tygodnia o 0,73 procent.

Niestety, technicznie patrząc bilans tygodnia jest nieco gorszy od wzrostowego zamknięcia. Na wykresie tygodniowym indeksu pojawiła się świeca o skromnym korpusie i dynamicznym cieniu, która jest przeciwwagą dla świecy z poprzedniego tygodnia, a całość sumuje się raczej w obraz konsolidacji i niepewności rynku co do dalszego scenariusza niż siły w grze o powrót WIG20 w rejon 2500 pkt. Stale też można mówić o relatywnej sile WIG20 wobec otoczenia, które ma za sobą trzeci tydzień spadków indeksów w serii, co składa się na pogłębienie kwietniowych korekt. W praktyce istnieje ryzyko skokowego dostosowania do otoczenia w sposób analogiczny do zagranego tąpnięcia w trakcie sesji wtorkowej.

Adam Stańczak

Analityk DM BOŚ

Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Spadkowe otwarcie maja
Giełda
Początek maja pod kreską. Zwyżki CD Projektu, rozczarowały banki
Giełda
Czy Fed zatrzymał spadki?
Giełda
Na giełdzie w Warszawie mało chętnych do zakupów
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Giełda
Banki centralne żądne złota
Giełda
Rynki w odwrocie na koniec kwietnia