Bykom brakuje sił do walki

Piątkowa sesja na GPW rozpoczęła się od kolejnego, choć niewielkiego spadku indeksu WIG20

Aktualizacja: 27.02.2017 02:59 Publikacja: 11.02.2011 09:32

Piątkowa sesja na GPW rozpoczęła się od kolejnego, choć niewielkiego spadku indeksu WIG20

Piątkowa sesja na GPW rozpoczęła się od kolejnego, choć niewielkiego spadku indeksu WIG20

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Zniżką głównego indeksu kończyły się trzy z czterech ostatnich sesji na GPW, przy czym wczoraj przecena przybrała już dość pokaźne rozmiary – WIG20 stracił 1,3 proc. Dzisiaj również nie ma zbyt wielkich powodów do optymizmu. Indeks spadał na początku o kolejne 0,2 proc. i znalazł się minimalnie poniżej psychologicznego poziomu 2700 pkt.

Kupujący zwracają uwagę co najwyżej na małe i średnie spółki. Ich indeksy rosły bowiem na początku sesji po 0,3 proc.

Spadkom na WIG20 przewodził z rana KGHM, któremu nie sprzyjała przecena cen miedzi. Akcje kombinatu taniały o 1,4 proc. O blisko 1 proc. taniały natomiast akcje BRE Banku i PKN Orlen.

Na szerokim rynku sesję na około 1,5-proc. plusie zaczęły Bogdanka i Kernel. Obie te spółki, jak ogłosiła wczoraj pod wieczór GPW, w drugiej połowie marca wejdą w skład WIG20. Zastąpią one Cyfrowy Polsat i Polimex-Mostostal (kursy obu spółek zachowują się dziś stabilnie).

Przez ostatnie dni nasza giełda traciła solidarnie z innymi rynkami wschodzącymi. Sesja w Azji potwierdziła, że inwestorzy faktycznie omijają emerging markets. Spory, wynoszący 1,6 proc., zaliczył koreański indeks Kospi, a indeks giełdy na Tajwanie spadł aż o 2,5 proc. Na dojrzałych rynkach było znacznie lepiej – sesja w Japonii i Hongkongu zakończyła się na plusie.

Na rynkach zachodnich wczoraj najpierw akcje taniały, jednak końcówka sesji była udana i indeksy odrobiły większość lub nawet całość strat. Dzisiaj inwestorzy będą tam zwracać uwagę na dane o inflacji (dość niepokojące napłynęły już z Niemiec, gdzie inflacja CPI wzrosła w styczniu do 2 proc., z grudniowych 1,7 proc.). Po południu w USA ukażą się dane o handlu zagranicznym i zaufaniu konsumentów.

Na rynku walutowym złoty dzisiaj nadal traci. Do euro zmiana wynosiła z rana 1,5 grosza (kurs 3,933 zł), a do dolara 2,4 grosza (kurs 2,902 zł).

[link=http://www.parkiet.com/temat/34.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/63.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=1&sid=9c67f579475385040cef9b2cd2645f8e][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_forum.jpg][/link]

Giełda
Zwycięstwo byków, chociaż fajerwerków zabrakło
Giełda
Rajd na memowych akcjach ciągle trwa
Giełda
Spokojny początek tygodnia
Giełda
Nieśmiałe próby byków na GPW
Giełda
Indeksy w Warszawie wróciły na wzrostową ścieżkę
Giełda
Odbicie w Warszawie