Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 21.04.2017 11:52

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: AFP

ROPA NAFTOWA

Zniżkowy tydzień dla cen ropy naftowej.

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem zdecydowanej przewagi strony podażowej. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych spada nieprzerwanie od początku tego tygodnia, a w środę zniżka wyniosła niemal 3%. Wczoraj ceny ropy WTI po raz kolejny spadły, a dzisiaj rano poruszają się stabilnie w okolicach wczorajszego zamknięcia. Okolice 50,50 USD za baryłkę są najbliższym, krótkoterminowym wsparciem, jednak silniejsze bariery dla strony podażowej pojawią się dopiero na psychologicznym poziomie 50 USD za baryłkę, a później w okolicach 47,70 USD za baryłkę.

Kupującym na rynku ropy naftowej paradoksalnie nie sprzyjały wypowiedzi ministrów krajów OPEC, popierające przedłużenie porozumienia dotyczącego cięcia produkcji ropy naftowej. Inwestorzy mają wątpliwości, czy działania kartelu przyniosą pożądany skutek w obliczu rosnącej produkcji ropy naftowej m.in. w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo, optymizm dotyczący porozumienia OPEC w dużej mierze został już w cenach surowca uwzględniony.

Ponadto, według danych Reuters, globalny rynek ropy naftowej jest daleki od jakichkolwiek problemów z podażą. Według wyliczeń agencji, dotychczas w kwietniu w transporcie morskim znajdowało się aż 47,8 mln baryłek ropy naftowej dziennie. To o niecałe 6% więcej niż w grudniu, czyli jeszcze przed wprowadzeniem nowych limitów produkcji ropy w OPEC. W rezultacie, o ile dzisiaj nie pojawią się żadne informacje mogące istotnie zmienić sytuację, bieżący tydzień może być na rynku ropy najgorszym tygodniem od czasu dynamicznych przecen w pierwszej połowie marca br.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

PALLAD

Notowania palladu powyżej 800 USD za uncję.

Wczorajsza sesja na rynkach metali szlachetnych zakończyła się dla większości z nich na plusie. O ile jednak ceny srebra spadły, a ceny złota wzrosły symbolicznie, to notowania platyny zwyżkowały już o 1,3%, a cena palladu wystrzeliła w górę aż o 3,4%. Tym samym, pallad był wczoraj jednym z liderów wzrostów na rynkach towarowych.

Wzrost notowań palladu mógł być konsekwencją lepszych nastrojów inwestorów na rynkach metali przemysłowych. Chociaż pallad jest zaliczany do grupy metali szlachetnych, to większość jego produkcji jest wykorzystywana w przemyśle, głównie w branży samochodowej. Ponadto, sytuacja fundamentalna na rynku palladu uzasadnia siłę kupujących – już od dekady na rynku tym panuje deficyt i prawdopodobnie ten problem utrzyma się także w kolejnych latach. Utrzymanie się średnioterminowego i długoterminowego ruchu wzrostowego jest prawdopodobne, aczkolwiek w krótkoterminowej perspektywie niewykluczona jest korekta po zwyżkach z poprzednich kilku miesięcy.

Notowania palladu – dane dzienne

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Surowce
Co dalej z cenami kakao?
Surowce
Złota zagadka
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Surowce
Spadek cen ropy. Obawy o popyt