Wypłaty ze środków pozyskanych w ramach pierwszej transzy Krajowego Planu Odbudowy można spodziewać się w kwietniu – przekazało „Parkietowi” Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej kierowane przez minister Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz. Polski rząd złożył 15 grudnia 2023 r. pierwszy wniosek o płatność z KPO na łączną kwotę ok. 6,9 mld euro (ok. 31 mld zł). W tym w ramach dotacji ok. 2,7 mld euro (ok. 12,4 mld zł) oraz ok. 4,2 mld euro (ok. 18,7 mld zł) w ramach pożyczek. – W tym roku planujemy również złożyć kolejne cztery wnioski z KPO w łącznej kwocie ok. 120 mld zł – informuje nas resort.

Wydatki na energetykę

Przedsięwzięcia na ten rok będą wybierane w trybie konkursowym lub pozakonkursowym. – Na tym etapie nie ma konkretnej listy projektów, a więc nie możemy wymienić żadnego z nich – tłumaczy resort. Wiemy jednak, na jakie cele tegoroczne środki z KPO trafią. Jak się dowiedzieliśmy, ponad 4,5 mld euro zaliczki w części pożyczkowej REPowerEU zostanie przekazane do Ministerstwa Finansów, a następnie do resortów realizujących inwestycje pożyczkowe KPO. Te środki mają przyspieszyć realizację części pożyczkowej KPO i pomóc zawierać pierwsze umowy na realizację projektów, m.in. dotyczących zielonej transformacji miast (inwestycja Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej za ok. 9 mld euro), efektywności energetycznej i OZE w przedsiębiorstwach (Ministerstwo Aktywów Państwowych, 300 mln euro), inwestycji w energooszczędne budownictwo mieszkaniowe dla gospodarstw o niskich i średnich dochodach (Ministerstwo Rozwoju i Technologii, 582 mln euro). Pożyczkowe inwestycje, które mogą być finansowane w kolejnych miesiącach 2024 r., dotyczą m.in. magazynowania energii (Ministerstwo Klimatu i Środowiska, elektrownia szczytowo-pompowa, 35 mln euro) oraz funduszu wsparcia morskiej energetyki wiatrowej (Ministerstwo Aktywów Państwowych, 4,8 mld euro). Docelowo z ponad 22,5 mld euro pożyczki w ramach REPowerEU 21,8 mld euro będzie ulokowane w instrumentach finansowych na rzecz morskiej energetyki wiatrowej i systemu energetycznego, z możliwością realizacji projektów po 2026 r.

Spółki liczą na pieniądze

Tauron podpisał pierwsze umowy o dofinansowanie na realizację projektów budowy sieci światłowodowych. – Na etapie oceny mamy projekty dotyczące robotyzacji i cyfryzacji. Planujemy także inwestycje związane z budową i modernizacją sieci dystrybucyjnych – informuje firma. Co do kolejnych naborów Tauron liczy na pozyskanie finansowania z zapowiedzianego Funduszu Wsparcia Energetyki, którym dysponować będzie BGK. – W ramach tego instrumentu chcemy pozyskać środki na realizację dekarbonizacji ciepłownictwa, budowę bateryjnych magazynów energii oraz wielkoskalowych farm fotowoltaicznych i wiatrowych na lądzie. Liczymy, że możliwe będzie również uzyskanie wsparcia dla modernizacji elektrowni wodnych – informuje biuro prasowe Tauronu.

Tożsame plany ma Grupa PGE, która liczy na pozyskanie środków z KPO (dotacji i pożyczek), które zostaną przeznaczone na realizację nowych mocy OZE, magazynów energii, transformacji ciepłownictwa, a także modernizację i rozbudowę infrastruktury energetycznej. Wśród projektów, na które PGE planuje pozyskać środki, są m.in. dwa magazynów energii: modernizacja ESP Porąbka-Żar oraz budowa magazynu bateryjnego w Żarnowcu. – Ponadto PGE będzie ubiegać się także o pozyskanie środków dla operatorów sieci dystrybucyjnych na projekty technologiczno-informacyjne, jak i na budowę i modernizację infrastruktury na terenach wiejskich. Planujemy też ubiegać się o wsparcie z funduszu na rzecz morskiej energetyki wiatrowej oraz funduszu wsparcia energetyki – wymienia PGE.

Orlen, który jest nadal zainteresowany środkami z KPO, podkreśla, że konkretne decyzje będą podejmowane po przeprowadzeniu analiz, po tym jak zostaną podane szczegóły dotyczące warunków finansowania. Orlen ma już doświadczenia z naborem projektów w ramach KPO i nie są one pozytywne. Firma – jako jedyna – znalazła się na liście wsparcia w ramach pożyczki 4,7 mld zł na realizację morskich farm wiatrowych. Jak czytamy na stronie funduszy europejskich, gdzie umieszczane są informacje o konkursach i naborach, spółka zrezygnowała z ubiegania się o środki KPO.