Ewa Bednarz

Uzupełnienie portfela dla odważnych

Crowdfunding staje się coraz popularniejszy. Przez lata nie był regulowany prawnie, ale to się zmienia. 29 lipca tego roku weszła w życie nowa ustawa. Platformy będą miały więcej obowiązków informacyjnych, a inwestorzy większe poczucie bezpieczeństwa.

Kto da więcej: licytacja powoli się rozkręca

Rada Polityki Pieniężnej ostatnio co miesiąc podwyższa stopy procentowe. Ministerstwo Finansów uatrakcyjniło oprocentowanie obligacji oszczędnościowych. Do wyścigu włączają się banki, ale najlepsze lokaty to oferty promocyjne, na ogół na krótki okres. Zdecydowanie w tyle pozostają konta oszczędnościowe, choć są wyjątki.

Stopy rosną, ale oszczędzający wciąż są na dużym minusie

Narzekają klienci, upomina premier, apeluje KNF. A oprocentowanie depozytów i kont oszczędnościowych wciąż ma się nijak do inflacji. Zdarzają się nieco atrakcyjniejsze odsetki, ale na kilka miesięcy i tylko dla spełniających warunki.

Banki stawiają na innowacyjne polisy

Samochodowe OC i AC, ubezpieczenia na życie, nieruchomości, turystyczne, od utraty pracy i wiele innych można kupić w bankowości internetowej lub mobilnej.

Bardziej opłaca się inwestować niż oszczędzać

Stopy procentowe wprawdzie rosną, ale inflacja nie odpuszcza i na lokatach zarobić się nie da. W poszukiwaniu zysków trzeba więc zaryzykować. Wiele możliwości oferują banki. Najszersza jest oferta funduszy inwestycyjnych.

Jedni szukają kapitału, inni zysków

Crowdfunding. W Polsce ten sposób inwestowania jest w fazie rozwoju, choć najstarsza platforma, Beesfund, ma już prawie 10 lat. I, jak podkreśla jej prezes, startuje na niej więcej firm niż na NewConnect.

Obrazy nie tylko za miliony

Rekordy cenowe: 13,44 mln zł za „Dwie mężatki" Andrzeja Wróblewskiego czy 13,6 mln zł za „Bambini" (83 rzeźby dziecięcych sylwetek) Magdaleny Abakanowicz, robią wrażenie. Jednak o kondycji rynku sztuki lepiej świadczy wzrost obrotów i cen znacznie tańszych prac, które są w zasięgu mniej zamożnych kolekcjonerów. A tych wciąż przybywa.

Wskazana duża ostrożność

Trudna sytuacja pandemiczna, wysoka inflacja, zmiana polityki pieniężnej banków centralnych – wszystko to powoduje wielką niepewność na rynkach. Ekonomiści są jednak niemal zgodni, że na akcjach wciąż będzie można zarobić. A wyniki inwestycji w obligacje powinny być lepsze niż w 2021 r.

Firmy zarabiają na transformacji cyfrowej, my możemy na ich akcjach

Nowe technologie, telekomunikacja, motoryzacja, e-handel, banki, zielona energia – zdaniem ekspertów właśnie w tych branżach należy szukać spółek, w które warto inwestować. Część z nich ma szanse na dalszy rozwój i wzrost kursów akcji, inne na odbicie po nieudanym 2021 r.

Zboża: tegoroczny hit inwestycyjny

Najmocniej wzrosły ceny produktów rolnych, na przykład owsa, kawy, rzepaku. Bardziej niż metali przemysłowych, a nawet surowców energetycznych, choć to te ostatnie budzą najwięcej emocji w ostatnich miesiącach.