Andre Helin

Jedno sprawozdanie i wiemy wszystko o sytuacji oraz wynikach całej grupy

Zasada sporządzania i prezentowania sprawozdań finansowych jednostek powiązanych tak, jakby grupa kapitałowa była pojedynczym podmiotem gospodarczym, to fundamentalne założenie koncepcyjne skonsolidowanej sprawozdawczości finansowej

Pilnie potrzebny plan ratunkowy!

Jubileusz 25-lecia to ważny czas – podsumowań i wyciągania wniosków. Powinien być też momentem intensywnej pracy nad strategią. Tylko ona może być szansą na wyjście z obecnego kryzysu- pisze Andre Helin, prezes BDO.

MF chce wprowadzić dodatkowy podatek na usługi firm audytorskich

To kolejna bardziej rygorystyczna propozycja niż te, nad którymi pracują kraje Europy Zachodniej. I również w tym zakresie ministerstwo nie udostępniło żadnych badań, które potwierdzałyby istnienie zagrożeń niezachowania niezależności przez biegłych rewidentów ze względu na długą współpracę.

Giełda z przeszkodami

Informacja o wyjściu TVN z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie dla znawców rynku kapitałowego nie jest żadną sensacją.

Leasing nieruchomości

Zgodnie z wymogami MSR 17, dla celów klasyfikacji leasingu nieruchomości, składającej się z gruntu i posadowionego na nim budynku, należy oddzielnie rozpatrzyć element gruntu i element związanego z nim budynku.

Sprawozdanie finansowe leasingodawcy według MSR 17

Transakcje leasingu powinny być obliczone i ujęte zgodnie z ich charakterem i rzeczywistą sytuacją finansową, a nie jedynie z formalnymi wymogami prawa (a więc głównie w oparciu o prawo bilansowe, a nie prawo podatkowe).

Leasing bez szczegółowych rozwiązań

Rachunkowość transakcji leasingowych jest jedną z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych obszarów prawa bilansowego.

Nieruchomości inwestycyjne(2)

Nieruchomości inwestycyjne stanowią dla wielu firm znaczne składniki majątkowe. Jeszcze do niedawna obowiązujące zasady rachunkowości nie uwzględniały specyfiki nieruchomości inwestycyjnej, która ma wiele wspólnego z lokatami kapitałowymi. Zwłaszcza brak możliwości wyceny nieruchomości inwestycyjnej według ich aktualnej wartości rynkowej, jak i zakaz ujęcia zmian tych wartości w sprawozdaniu finansowym znacznie ograniczały praktyczną przydatność informacji finansowych.

Nieruchomości inwestycyjne(1)

Nieruchomości inwestycyjne stanowią dla wielu firm znaczne składniki majątkowe. Jeszcze do niedawna obowiązujące zasady rachunkowości nie uwzględniały specyfiki nieruchomości inwestycyjnej, która ma wiele wspólnego z lokatami kapitałowymi. Zwłaszcza brak możliwości wyceny nieruchomości inwestycyjnej według ich aktualnej wartości rynkowej i zakaz ujęcia zmian tych wartości w sprawozdaniu finansowym znacznie ograniczały praktyczną przydatność informacji finansowych.

Rezerwy, zobowiązania i aktywa warunkowe

Nasze doświadczenie jako audytorów poparte przeprowadzeniem kilku tysięcy badań sprawozdań finansowych wykazuje, że rezerwy są tą pozycją, która jest najczęściej wykorzystywana do manipulacji wynikiem finansowym (przesunięcie dochodów lub strat w czasie). Także niewłaściwe zastosowanie konserwatywnej zasady ostrożnej wyceny może doprowadzić do nieuzasadnionych odpisów aktualizacyjnych lub nadmiernych rezerw.