Piotr Biernacki

Łańcuch wartości i jego rola w badaniu istotności

Jednym z kluczowych pojęć w raportowaniu zagadnień zrównoważonego rozwoju jest łańcuch wartości. Cały łańcuch wartości należy wziąć pod uwagę podczas przeprowadzania badania istotności. W zależności od jego wyników w raporcie powinny się też znaleźć informacje i dane pochodzące z łańcucha wartości.

Organizacja procesu badania istotności

Badanie istotności jest podstawowym elementem procesu przygotowania do sporządzenia raportu na temat zagadnień zrównoważonego rozwoju. W wyniku badania istotności ustalamy, które zagadnienia są istotne, a więc powinny zostać opisane w raporcie, a które nie, a zatem nie powinny się w raporcie znaleźć.

Główne zasady standardów ESRS

ESRS 1 stanowi instrukcję obsługi całego systemu standardów ESRS. To w nim przedstawione są główne zasady, które należy stosować podczas sporządzania raportów zrównoważonego rozwoju.

Badanie istotności

Do czego służy badanie istotności w procesie raportowania zgodnie z dyrektywą CSRD i standardami ESRS?

ESRS 1 i 2

Standardy ESRS 1 i ESRS 2 to jedyne standardy przekrojowe w nowym systemie raportowania zagadnień zrównoważonego rozwoju. Oznacza to, że dotyczą one wszystkich spółek i wszystkich tematów podlegających raportowaniu. Dwa standardy przekrojowe wraz z dziesięcioma standardami tematycznymi stanowią grupę standardów powszechnych, czyli stosowanych niezależnie od tego, do którego sektora należy raportująca spółka.

Komisja komplikuje raportowanie ESG

Fundamentalna zmiana w Europejskich Standardach Raportowania Zrównoważonego Rozwoju, dotycząca roli badania istotności, wystawia spółki na łaskę i niełaskę audytorów w stopniu bardzo wysokim.

Podejrzana Taksonomia

Minął termin na zgłaszanie uwag do przedstawionego przez Komisję Europejską projektu nowych kryteriów unijnej Taksonomii inwestycji zrównoważonych środowiskowo.

Czas na weryfikację taksonomii

Taksonomia jest w sumie dość prostym mechanizmem. Związane z nią trudności wynikają z tego, że jest nową regulacją i jeszcze się jej nie nauczyliśmy. Nie da się jej też porównać do innych, obowiązujących wcześniej przepisów.

Niezrównoważone spółki

Minimalne gwarancje (ang. minimum safeguards), czyli najbardziej tajemniczy mechanizm w ramach unijnej taksonomii działalności zrównoważonej, dotychczas pozostawały poza radarem zainteresowania zarządów spółek.