Komentarz surowcowy DM BOŚ

ROPA NAFTOWA. Rosnąca produkcja ropy naftowej w Libii.

Publikacja: 20.06.2017 11:58

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: Bloomberg

Sytuacja na rynku ropy naftowej w bieżącym tygodniu nie zmieniła się istotnie. Notowania tego surowca pozostają pod wyraźną presją podaży, a cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych porusza się poniżej poziomu 45 USD za baryłkę. To oznacza już zniżkę o około 13-14% w porównaniu do dnia decyzji OPEC dotyczącej przedłużenia porozumienia ws. cięcia produkcji tego surowca przez kraje OPEC i niektóre państwa spoza kartelu.

Nieustannym problemem, który przeszkadza w walce OPEC z globalną nadpodażą ropy naftowej, jest rosnące wydobycie w Stanach Zjednoczonych, wynikające w dużej mierze z ożywienia w tamtejszym sektorze łupkowym. Sytuacja w USA może niekorzystnie wpływać na ceny ropy naftowej nie tylko w bieżącym, ale i w przyszłym roku.

Tymczasem wczoraj pojawiły się informacje o kontynuacji wzrostu produkcji ropy naftowej w Libii. Jak podaje agencja Reuters, w ciągu ostatnich kilku dni wydobycie ropy w tym kraju wzrosło o ponad 50 tysięcy baryłek dziennie do poziomu 885 tysięcy baryłek dziennie, co wynika z porozumienia pomiędzy libijską państwową National Oil Company a niemiecką spółką wydobywczą Wintershall, prowadzącą swoje operacje na terenie Libii. Libijska produkcja ropy wciąż jest o około połowę niższa niż możliwości tego kraju, jednak w ostatnich miesiącach systematycznie rosła, co wynikało z wyłączenia Libii z porozumienia OPEC – a co, tym samym, sprzyja presji spadkowej na ceny ropy.

KAKAO

Produkcja kakao w Ghanie najwyższa od 6 lat.

Ostatnie dwa miesiące na rynku kakao były okresem spokojnych, ale systematycznych wzrostów notowań tego surowca w Stanach Zjednoczonych. Niemniej, w ostatnich dniach strona popytowa na rynku kakao radziła sobie słabo: wczoraj notowania tego surowca spadły o 2,7%, kończąc dzień w okolicach 1930 USD za tonę.

Jedną z przyczyn wczorajszej zniżki cen kakao były informacje o wyjątkowo dużych zbiorach w Ghanie, czyli kraju będącym drugim po Wybrzeżu Kości Słoniowej największym producentem kakao na świecie. Branżowy regulator Cocobod podał w poniedziałek, że w ramach głównych zbiorów w Ghanie w sezonie 2016/2017 wyprodukowano 882,2 tysięcy ton kakao, co oznacza wzrost o 12% w stosunku do poprzedniego roku i najwyższy wynik od 6 lat. Liczba ta przekroczyła nawet wcześniejsze optymistyczne prognozy Cocobod, które zakładały 850 tysięcy ton.

Duża produkcja kakao generuje presję spadkową na ceny tego surowca już od wielu miesięcy. Niemniej, większość negatywnych informacji jest już uwzględniona w cenach kakao, więc potencjał spadkowy nie jest duży.

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Surowce
Korekta ceny złota. Kiedy koniec?
Surowce
Cena złota na szczycie. Czy może być drożej?
Surowce
Co dalej z cenami kakao?
Surowce
Złota zagadka