Komentarz surowcowy DM BOŚ

ROPA NAFTOWA. Dynamiczny spadek cen ropy naftowej po danych dot. zapasów.

Publikacja: 08.06.2017 11:25

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła dynamiczny spadek cen tego surowca. Notowania ropy WTI w Stanach Zjednoczonych w środę zniżkowały aż o 4,5%, schodząc tym samym poniżej poziomu 46 USD za baryłkę. Tym samym, cena tego gatunku ropy naftowej znalazła się na najniższym poziomie od miesiąca i zbliżyła się już do poziomów tegorocznych minimów.

Gwałtowna przecena ropy naftowej była reakcją inwestorów na dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Tamtejszy Departament Energii (DoE) podał, że w minionym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły aż o 3,3 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano spadku o podobnej skali. Nieoczekiwanie wzrosły także wyraźnie zapasy benzyny i destylatów. Informacje zawarte we wczorajszym raporcie DoE były o tyle zaskakujące, że jeszcze we wtorek duży spadek zapasów ropy naftowej wyliczył Amerykański Instytut Paliw.

Powyższe odczyty oznaczają, że zapasy ropy w Stanach Zjednoczonych wciąż utrzymują się na wysokim poziomie, przekraczającym wyniki z ostatnich pięciu lat dla analogicznego okresu w roku. Ten czynnik, powiązany z rosnącą produkcją ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, sprzyja utrzymywaniu się presji na spadek cen ropy naftowej. Obecnie na rynku ropy WTI najbliższym technicznym poziomem wsparcia są okolice 45,50 USD za baryłkę.

KUKURYDZA

Notowania kukurydzy najwyższe od niemal roku.

Bieżący tydzień jest wyjątkowo udany na rynkach zbóż. Ostatnie dni były okresem dynamicznych wzrostów m.in. cen kukurydzy – notowania tego zboża w Stanach Zjednoczonych wczoraj przekroczyły poziom 3,80 USD za buszel i dzisiaj rano dalej pną się w górę. Tym samym, cena kukurydzy w USA dotarła już do najwyższego poziomu od końca czerwca 2016 roku.

Zwyżka notowań kukurydzy w ostatnich dniach jest rezultatem obaw dotyczących podaży tego zboża w Stanach Zjednoczonych. Obecnie warunki pogodowe na terenach uprawnych kukurydzy są słabe, co wynika z niedostatecznej ilości opadów deszczu. Według prognoz, taka pogoda ma utrzymać się co najmniej do końca bieżącego tygodnia – a to sprawia, że presja popytowa na wykresie kukurydzy może się utrzymać także w kolejnych dniach.

Warto mieć na uwadze też, że jutro ma zostać opublikowany raport Departamentu Rolnictwa USA, dotyczący globalnego rynku zbóż, który również może wpłynąć na ceny kukurydzy. Z kolei w poniedziałek pojawią się cotygodniowe informacje dotyczące jakości uprawianych w USA towarów rolnych – pokażą one, na ile obecne susze wpłynęły na jakość wzrastającej kukurydzy.

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Surowce
Spadek cen ropy. Obawy o popyt
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ (12.04.2024) - ropa naftowa, złoto
Surowce
Czekolada dobrem luksusowym?