Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 24.04.2017 11:32

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: Bloomberg

ROPA NAFTOWA

Wyhamowanie zniżki cen ropy naftowej.

Miniony tydzień na rynku ropy naftowej upływał pod znakiem dynamicznych przecen. W piątek cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych spada o ponad 2%, co sprawiło, że zniżka w całym minionym tygodniu przekroczyła łącznie 6%. Dzisiaj rano ceny ropy WTI delikatnie rosną, jednak ruch ten jest niewielki w porównaniu do skali ubiegłotygodniowych zniżek.

Dzisiaj rano kupującym na rynku ropy naftowej sprzyja spadek awersji inwestorów do ryzyka, związany z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji, jednak ogólnie informacje fundamentalne z rynku ropy pozostają niekorzystne dla strony popytowej. W piątek firma Baker Hughes poinformowała w swoim cotygodniowym raporcie, że liczba funkcjonujących punktów wydobycia ropy w USA wzrosła o kolejne 5 wiertni. Jest to już czternasty tygodniowy wzrost z kolei.

Z kolei prawdopodobieństwo przedłużenia porozumienia dotyczącego cięcia produkcji ropy naftowej w OPEC rośnie. Agencja Reuters podała, że rekomendację takiego działania wystosował specjalny komitet badający stopień dopasowania się krajów OPEC do limitów produkcji, a składający się z przedstawicieli zarówno krajów OPEC, jak państw spoza kartelu. Niemniej, przedłużenie porozumienia jest już praktycznie uwzględnione w cenach ropy naftowej, ponieważ jest ono oczekiwane przez inwestorów. W rezultacie, w krótkoterminowej perspektywie na rynku ropy utrzymuje się presja podaży.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

ZŁOTO

Spadek cen złota na skutek większego apetytu inwestorów na ryzyko.

Początek bieżącego tygodnia jest okresem przeceny na rynku złota. Cena tego kruszcu porusza się dzisiaj rano tuż powyżej poziomu 1270 USD za uncję, a wcześniej w trakcie sesji zanotowała ona zejście do okolic 1265-1266 USD za uncję.

Bezpośrednią przyczyną spadku cen złota podczas dzisiejszej sesji jest zmniejszona awersja globalnych inwestorów do ryzyka. Wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji okazały się bowiem zgodne z oczekiwaniami, co inwestorzy przyjęli z ulgą (zwłaszcza w obliczu niespodzianek wyborczych i referendalnych z ubiegłego roku, dotyczących Brexitu i Donalda Trumpa). Nie zmienia to jednak faktu, że równie ważna będzie druga tura wyborów, która odbędzie się za dwa tygodnie i będzie prawdziwym testem nastrojów antyestablishmentowych we Francji. Faworytem jest Emmanuel Macron, kandydat prezentujący łagodną retorykę i zwolennik pozostania Francji w strukturach Unii Europejskiej.

Tymczasem jeszcze przed weekendem amerykańska CFTC podała, że w tygodniu zakończonym 18 kwietnia fundusze zwiększyły swoje długie pozycje na rynku złota i wyniosły je na najwyższy poziom od pięciu miesięcy. Z kolei pod koniec minionego tygodnia rosły aktywa funduszu SPDR Gold Shares – największego funduszu ETF opartego o złoto. Nie dziwi to jednak, biorąc pod uwagę dużą awersję do ryzyka, która dominowała na rynku złota jeszcze przed weekendem.

Obecnie okolice 1270 USD za uncję są najbliższym istotnym poziomem wsparcia. Ich przełamanie w dół byłoby sygnałem do zejścia notowań złota do okolic 1250-1255 USD za uncję. Możliwe jednak, że dynamiczne zniżki nie pojawią się prędko, jeśli będą utrzymywać się obawy o wynik drugiej tury wyborów we Francji.

Notowania złota – dane dzienne

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Komentarze
Przecena wyhamowała
Komentarze
Rentowności dalej rosną
Komentarze
Stopy w Polsce bez zmian, pomimo najniższej inflacji od 2019 roku
Komentarze
Niższa inflacja zmniejszy dochody
Komentarze
Co z obniżkami stóp procentowych w Polsce przy inflacji poniżej celu?