Komentarz surowcowy DM BOŚ

Możliwe rozszerzenie porozumienia OPEC o kolejne pół roku.

Publikacja: 27.03.2017 10:41

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: AFP

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

DM BOŚ

Ostatni miesiąc na rynku ropy naftowej był okresem przecen na rynku ropy naftowej. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych, która jeszcze pod koniec lutego oscylowała w okolicach 53-54 USD za baryłkę, obecnie zeszła już poniżej poziomu 48 USD za baryłkę.

Stronie popytowej na rynku ropy naftowej nie pomogły nawet informacje napływające z Kuwejtu, gdzie w miniony weekend odbyło się spotkanie przedstawicieli krajów OPEC oraz państw spoza kartelu, również produkujących ropę naftową. Na naradzie specjalnie powołanego komitetu przede wszystkim analizowano dotychczasowe dopasowywanie się krajów z i spoza OPEC do ustalonych w tamtym roku limitów produkcji ropy naftowej, a także rozmawiano o możliwości przedłużenia porozumienia na kolejne pół roku. Podjęte kilka miesięcy temu decyzje dotyczą bowiem jedynie pierwszej połowy bieżącego roku.

W niedzielnym komunikacie po spotkaniu napisano, że większość jego uczestników opowiada się za rozszerzeniem postanowień porozumienia na kolejne pół roku. Sam komitet nie ma co prawda mocy decyzyjnej, jednak może rekomendować pewne rozwiązania na oficjalne posiedzenia kartelu. Według zapewnień ze strony przedstawicieli OPEC, ostateczna decyzja dotycząca przedłużenia postanowień w sprawie cięcia produkcji ropy ma zostać podjęcia do końca kwietnia br. Jeśli faktycznie kraje rozszerzą limity produkcji na kolejne pół roku, to może to powstrzymać notowania ropy przed dalszymi spadkami – aczkolwiek niekoniecznie przyczyni się do wyraźnych wzrostów cen tego surowca, zważywszy na rosnącą produkcję m.in. w USA. Natomiast jeśli decyzji o rozszerzeniu porozumienia nie będzie, to rozczarowani inwestorzy mogą pociągnąć notowania ropy naftowej jeszcze niżej.

MIEDŹ

Zakończony strajk w kopalni miedzi Escondida.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

DM BOŚ

Notowania miedzi w ostatnich kilku tygodniach radziły sobie słabo – i początek bieżącego tygodnia nie jest wyjątkiem. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych kieruje się dzisiaj w dół, schodząc już poniżej poziomu 2,60 USD za funt.

Jedną z głównych przyczyn negatywnych nastrojów inwestorów na rynku miedzi jest dzisiejszy ogólny wzrost awersji do ryzyka, wywołany niepowodzeniem Donalda Trumpa w przeforsowaniu reformy służby zdrowia. Mniejszy apetyt inwestorów na ryzyko przekłada się na niższe ceny surowców używanych w przemyśle, w tym także miedzi.

Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym spadkom notowań tego surowca jest zakończenie strajku w kopalni Escondida w Chile – największej kopalni miedzi na świecie. W miniony czwartek, po 43 dniach protestu, związki zawodowe pracowników kopalni podjęły decyzję o przerwaniu strajku i powrotu do pracy w sobotę. Na mocy porozumienia z zarządzającą kopalnią spółką BHP Billiton pracownicy uzyskali gwarancję dotychczasowych warunków zatrudnienia na kolejne 18 miesięcy. Wprawdzie nie udało im się wynegocjować dodatkowych bonusów czy też podwyżki płac, ale jednocześnie nie musieli zgadzać się na odebranie benefitów, na które nacisk kładła spółka BHP Billiton. W rezultacie, wynik porozumienia uważany jest za porażkę spółki i triumf związków zawodowych – co może oznaczać kolejne próby sił w postaci strajków w przyszłości.

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Surowce
Co dalej z cenami kakao?
Surowce
Złota zagadka
Surowce
Spadek cen ropy. Obawy o popyt