Komentarz surowcowy DM BOŚ

Cena ropy naftowej wciąż pod presją podaży.

Publikacja: 10.03.2017 10:23

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej są wyjątkowo emocjonujące. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych wczoraj kontynuowała dynamiczne spadki, testując linię 200-sesyjnej średniej ruchomej w okolicach 48,70 USD za baryłkę. Poziom ten posłużył jako skuteczna baza do odbicia w górę, jednak i tak wczorajsza sesja na rynku ropy zakończyła się na minusie. Dzisiaj notowania tego surowca w USA poruszają się w okolicach psychologicznej bariery 50 USD za baryłkę.

Obecnie sporo ciekawych informacji na rynek ropy napływa z miejscowości Houston w Teksasie, gdzie trwa konferencja CERAWeek. Wczoraj delegaci z Arabii Saudyjskiej spotkali się z przedstawicielami największych amerykańskich spółek naftowych. Według doniesień Reuters, Saudyjczycy stanowczo dali Amerykanom do zrozumienia, że jeśli produkcja ropy naftowej w USA będzie nadal rosnąć, to kraje OPEC nie mają zamiaru poświęcać swojego wydobycia, aby utrzymywać globalne ceny ropy na relatywnie wysokim poziomie. W ten sposób przedstawiciele Arabii Saudyjskiej odnieśli się poniekąd do dyskusji na temat możliwego przedłużenia porozumienia dotyczącego cięcia produkcji ropy przez kraje OPEC. Takie postawienie sprawy budzi też obawy o brak skuteczności w dalszej walce producentów ropy ze światową nadwyżką ropy naftowej – zwłaszcza że amerykańskie firmy łupkowe zapowiedziały dynamiczny rozwój i wzrost wydobycia.

W rezultacie, perspektywa dla cen ropy naftowej pozostaje spadkowa. Jeśli poziom 50 USD za baryłkę po raz kolejny zostanie przekroczony w dół, to będzie to wyraz słabości strony popytowej i możliwego zejścia notowań niżej jeszcze o co najmniej kilka dolarów na baryłce.

ZŁOTO

Cena złota poniżej poziomu 1200 USD za uncję.

Ostatnie dni na rynku złota były czasem systematycznej zniżki cen złota. Notowania tego kruszcu dzisiaj rano przekroczyły w dół psychologiczną barierę 1200 USD za uncję. Zniżka notowań złota wynika przede wszystkim z oczekiwań rychłej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych – ostatnie jastrzębie wypowiedzi przedstawicieli Fed, w tym Janet Yellen, sugerowały, że decyzja o podniesieniu stóp może zapaść już na posiedzeniu w przyszłym tygodniu.

Tymczasem dzisiaj na pierwszy plan na rynku złota mogą wyjść dane z amerykańskiego rynku pracy, których publikacja zaplanowana jest na 14.30 polskiego czasu. Dobre dane zwiększą prawdopodobieństwo marcowej podwyżki stóp w USA, tym samym wywierając dodatkową presję na spadek cen złota. Natomiast dane słabsze od oczekiwań mogłyby zachwiać tymi oczekiwaniami, budząc obawy o przełożenie ewentualnej podwyżki na późniejszy termin i wspierając – przynajmniej krótkoterminowo – kupujących na rynku złota.

DM BOŚ

Notowania złota – dane dzienne

Dorota Sierakowska Analityk surowcowy

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ (12.04.2024) - ropa naftowa, złoto
Surowce
Czekolada dobrem luksusowym?
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto
Surowce
Surowce ponownie na fali
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, gaz ziemny
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kakao