#WykresDnia: Rekord DAX na fali oczekiwań obniżek stóp EBC

Referencyjny indeks giełdowy Niemiec otworzył się w środę na najwyższym poziomie w historii, ponieważ rosnąca pewność inwestorów, że stopy procentowe zostaną wkrótce obniżone przewyższa obawy, że kraj może doświadczyć recesji.

Publikacja: 07.12.2023 09:18

#WykresDnia: Rekord DAX na fali oczekiwań obniżek stóp EBC

Foto: AFP

parkiet.com

Poprzedniego dnia DAX zamknął się rekordowym poziomem 16 533 punktów – tylko po to, aby szczyt ten został pobity w środę, kiedy rozpoczął się handel. Do godziny 11:46  indeks wzrósł tego dnia o 0,9 proc., osiągając 16 679 punktów. Jednak większą część tegorocznego rajdu Dax napędzają wyższe oczekiwania EPS, a nie wzrost P/E. Dax zyskał od początku roku 18 proc., podczas gdy P/E Dax wzrósł od 5 listopada do 2 grudnia jedynie o 6 proc.

Rekord został osiągnięty mimo rozczarowujących danych o zamówieniach przemysłowych w największej gospodarce strefy euro, które potwierdziły prognozy na szybką serię obniżek stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny w przyszłym roku. Paneuropejski indeks STOXX 600 (.STOXX) wzrósł o 0,6 proc., podczas gdy niemiecki DAX (.GDAXI) zamknął się na plusie o 0,8 proc.

DAX, obejmujący 40 najcenniejszych spółek największej gospodarki Europy, od końca października rośnie mniej więcej równomiernie.

Zaskakujący spadek zamówień przemysłowych w Niemczech w październiku wzmocnił oczekiwania na obniżki stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego w przyszłym roku. Pod koniec tego miesiąca oficjalne szacunki wykazały, że inflacja w 20 krajach stosujących euro gwałtownie spadła, osiągając najniższy poziom od ponad dwóch lat. Wzrosty cen, które zmusiły Europejski Bank Centralny do bezprecedensowego cyklu podwyżek stóp procentowych, w listopadzie uległy dalszemu złagodzeniu, osiągając 2,4 proc.

Oczekiwania inwestorów, że koszty kredytu nie zostaną ponownie podniesione, wzrosły we wtorek, kiedy członkini zarządu EBC Isabel Schnabel skutecznie wykluczyła dalsze podwyżki, powołując się na „niezwykły” spadek inflacji. Schnabel powiedział agencji Reuters, że bank centralny jest na dobrej drodze do sprowadzenia inflacji do celu na poziomie 2 proc., co sprawia, że ​​„dalsza podwyżka stóp procentowych jest raczej mało prawdopodobna”.

Lindsay James, specjalistka ds. strategii inwestycyjnej w Quilter Investors, stwierdziła, że ​​na indeks DAX napłynęły „dobre wieści dotyczące inflacji”, zauważając, że inwestorzy oczekują obecnie, że EBC rozpocznie obniżki stóp procentowych już w marcu. Niedawne badania przedsiębiorstw, które sugerowały, że europejska gospodarka może znajdować się w najniższym punkcie, również podniosły indeks, stwierdziła w notatce.

Uważnie obserwowane badanie menedżerów ds. zakupów, które śledzi sektory produkcyjne i usługi w strefie euro pokazało we wtorek, że w listopadzie produkcja spadała w wolniejszym tempie niż w poprzednim miesiącu.

Mimo to wzrosty na giełdach stoją w sprzeczności z niestabilnym stanem niemieckiej gospodarki, która radzi sobie gorzej niż inne duże gospodarki regionalne, takie jak Francja, Włochy i Hiszpania. Niemiecki produkt krajowy brutto skurczył się w trzecim kwartale o 0,1 proc. w porównaniu z poprzednim okresem trzech miesięcy.

Ostatnią oznaką kłopotów Niemiec są oficjalne dane, które w środę pokazały, że zamówienia przemysłowe w europejskiej potęgi produkcyjnej spadły w październiku o 3,7 proc. w porównaniu z miesiącem poprzednim, wbrew prognozom ekonomistów zakładającym niewielki wzrost.

Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek badania przeprowadzonego przez Instytut Ifo wśród 5000 firm, niemieckie firmy również „znacznie ograniczyły swoje plany inwestycyjne” na ten i następny rok.

– Klimat inwestycyjny wyraźnie się pogorszył. To efekt wyższych kosztów finansowania, słabego popytu i niepewności co do polityki gospodarczej – napisała w notatce Lara Zarges, ekspert ds. ekonomii instytutu.

Ben Ritchie, szef działu akcji rynków rozwiniętych w firmie inwestycyjnej abrdn, podaje jedno wyjaśnienie rozbieżności między DAX a niemiecką gospodarką. – Ekspozycja składników indeksu na gospodarkę krajową jest „skromna” – powiedział CNN. Jako dodatkowe przyczyny niedawnego dobrego wzrostu indeksu podał także spadające ceny energii „wspierające rentowność”, a także wolniejszą ogólną inflację.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty