Waluty

EBC już jastrzębi?

Rynek długu w ostatnim tygodniu pokazał swoje niedźwiedzie oblicze.

Tomasz Krzyk, CFA analityk, Noble Securites

Foto: Archiwum

10-letnie obligacje USA, Wielkiej Brytanii czy Niemiec zwiększyły w piątek swoją rentowność, względem początku ubiegłego tygodnia, o ponad 10 pb. Inwestorzy, zapoznawszy się z mającymi jastrzębi wydźwięk minutkami od EBC oraz z informacjami na temat nieznacznie lepszych od oczekiwań dynamik bazowej inflacji w USA, które podpierają jastrzębią retorykę Fedu, zadecydowali o sprzedaży obligacji na rzecz innych klas aktywów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się aktywa dające większy potencjał w przypadku realizacji scenariusza inflacyjnego. Przyczyn do zwyżek rentowności obligacji Niemiec można upatrywać również we wstępnym porozumieniu w zakresie utworzenia koalicji, której powołanie może sprawić, iż aktywa do tej pory ulokowane w obligacjach niemieckich, jako bezpiecznej przystani, teraz mogą zostać zainwestowane w papiery bardziej ryzykowne. Z kolei informacja zawarta w minutkach po grudniowym posiedzeniu EBC wywołała ruch na rynku pieniężnym Eurostrefy, który obecnie wycenia podniesienie przez EBC w 2018 roku stopy depozytowej o 10 pb na 74 proc. Tymczasem na naszym rodzinnym rynku długu pozytywne informacje dotyczą skali emisji obligacji, jakie były nabywane przez inwestorów indywidualnych w 2017 roku. Jak podało Ministerstwo Finansów, w ubiegłym roku detaliczne obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa o wartości 6,86 mld zł znalazły swoich nabywców właśnie na rynku detalicznym.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz