Waluty

Idą spokojniejsze dni?

Notowania na rynku walutowym rozpoczęły się od przebicia ważnej bariery w notowaniach EUR/USD.

Dorota Strauch CFA kierownik zespołu analiz ekonomicznych, Raiffeisen Brokers

Foto: Archiwum

Kurs pokonał maksimum z września tuż pod 1,21, do czego przyczyniały się prawdopodobnie wciąż nasilone oczekiwania na zaostrzenie polityki EBC w reakcji na czwartkowe „minutki". Dodatkowo rano pozytywną dla euro informacją były doniesienia o przełomie w negocjacjach ws. utworzenia koalicji w Niemczech. Wydarzenie to chwilowo obniży ryzyko polityczne w Europie, które jednak szybko może wzrosnąć z uwagi na zbliżające się wybory we Włoszech (4 marca). Z tego też względu przestrzeń do wybicia EUR/USD wydaje się ograniczona, zwłaszcza że już w marcu zobaczyć możemy kolejną podwyżkę stóp w USA, a wynikom amerykańskiej gospodarki sprzyjać powinny efekty reformy podatkowej. W II połowie piątkowej sesji dodatkowego argumentu za podwyżkami stóp w USA i silniejszym dolarem dostarczyły dane o inflacji w tym kraju. Choć wskaźnik CPI spadł zgodnie z oczekiwaniami, to zaskoczył wzrost inflacji bazowej o 0,1 pp., do 1,8 proc.

Z technicznego punktu widzenia kurs EUR/USD od listopada znajduje się w kanale wzrostowym, któremu paliwa dodałoby pokonanie bariery 1,2170 – 50 proc. zniesienia spadków kursu między 2014 a 2016 r.

Ubogi kalendarz makro w przyszłym tygodniu może jednak utrudnić taki ruch i sprzyjać wyhamowaniu wzrostu eurodolara.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz