Sztuka

The Guardian: Chińska miseczka sprzed tysiąca lat poszła za rekordowe 37,7 mln USD

Miseczka pierwotnie przeznaczona do mycia pędzelków pobiła rekord ceny za wyrób z chińskiej porcelany – poinformował dom aukcyjny Sotheby’s.
Foto: AFP

Tysiącletnia miseczka z chińskiej dynastii Song została sprzedana na wtorkowej aukcji za 37,7 mln USD. Jeszcze nigdy żaden przedmiot z chińskiej porcelany tyle nie kosztował.

Niewielka miseczka datowana na lata 960–1127 pobiła poprzedni rekord z 2014 r., kiedy bogacz z Szanghaju zapłacił 36,05 mln USD za czarkę do wina z dynastii Ming.

Oferty zaczęły się od 10,2 mln USD i aukcja trwała zaledwie 20 minut, bo wtedy zwycięską cenę zgłoszono przez telefon. Miseczka jest niezwykle rzadkim okazem chińskiej porcelany. Pochodzi z cesarskiego dworu z Północnej Dynastii Song, gdzie służyła do mycia pędzelków używanych do nakładania kosmetyków.

Jest jedną z jedynie czterech porcelanowych wyrobów z tego okresu znajdujących się w prywatnych rękach – według wiedzy Sotheby's. Ma zaledwie 13 centymetrów średnicy i pokryta jest błyszczącym niebieskim szkliwem.

Poprzedni światowy rekord w segmencie chińskiej ceramiki należał do maleńkiej czarki z białej porcelany ozdobionej kolorowym malowidłem przedstawiającym koguta i kurę pilnujących kurczęta. Czarka pochodziła z okresu panowania cesarza Chenghua, a więc z lat 1465–1487.

L: Cacko to w 2014 r. kupił Liu Yiqian, były taksówkarz, który stał się finansistą i teraz jest jednym z najbogatszych Chińczyków.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz