Sztuka

Kolekcja Rockefellerów. Aukcja stulecia z rekordami

Prywatna kolekcja sztuki Peggy i Davida Rockefellera sprzedana została za rekordową sumę 832.6 mln dol. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele charytatywne

Dzieło "Młoda dziewczyna z koszem kwiatów" Pabla Picassa sprzedano aż za 115 mln dol.

Foto: AFP

Dzieła sztuki należące do rodziny zmarłego w ubiegłym roku Davida Rockefellera sprzedawane były przez dom aukcyjny Christie w Nowym Jorku. Aukcja objęła  w sumie 1600 dzieł.

Pod młotek trafił między innymi obraz Claude'a Moneta "Kwitnące nenufary", który osiągnął cenę 84,7 mln dol., a Matisse'a "Odaliskę z magnoliami" kupiono za 80,7 mln dol. Dzieło "Młoda dziewczyna z koszem kwiatów" Pabla Picassa sprzedano aż za 115 mln dol. Obraz Diego Rivery "Rywale" sprzedano za 9,71 mln dol.

Obraz Diego Rivery "Rywale" sprzedano za 9,71 mln dol.

Foto: AFP

W czasie aukcji padły 22 rekordy sprzedaży, niektóre z dzieł miały 10-ciokrotne przebicie, ale zdarzały się także 100-krotnie droższe od oczekiwań. Kolekcję pokazaną w wielu krajach zobaczyło ponad 80 tys. osób.

Dochód z aukcji zasili wiele fundacji, m.in. Harvard i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku otrzymają po 100 mln dol, a fundacja Braci Rockefeller 250 mln dol.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły