Komentarz surowcowy DM BOŚ

ROPA NAFTOWA. Cena ropy naftowej w górę na skutek problemów z ropociągiem z Kanady do USA.

Publikacja: 22.11.2017 11:05

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: Bloomberg

Po słabym rozpoczęciu bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej powróciły do dynamicznych wzrostów. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych wczoraj sięgnęła 57 USD za baryłkę, a dzisiaj pnie się już w kierunku 58 USD za baryłkę, atakując tym samym tegoroczne maksima cenowe sprzed dwóch tygodni.

Wczoraj wsparciem dla cen ropy naftowej był zaskakująco duży spadek zapasów tego surowca w Stanach Zjednoczonych, podany w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API). Instytucja ta wyliczyła, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA spadły o 6,35 mln baryłek, co oznacza niemal trzykrotnie większą zniżkę niż oczekiwano. Dzisiaj analogiczny raport przedstawi Departament Energii USA na podstawie większej ilości danych niż ta, którą dysponuje API.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

DM BOŚ

Niemniej, czynnikiem, który obecnie najmocniej wspiera stronę popytową na rynku ropy naftowej w USA, są problemy z dostawami tego surowca ropociągiem Keystone, biegnącym z kanadyjskiej prowincji Alberta do rafinerii w Stanach Zjednoczonych i transportującym dziennie 590 tys. baryłek ropy naftowej. Operator ropociągu, spółka TransCanada, ogłosiła wczoraj zamiar obniżenia dostaw ropy tą drogą do niektórych klientów aż o 85% do końca listopada po tym, jak w minionym tygodniu ropociąg musiał zostać zamknięty na skutek wycieku ropy w Dakocie Południowej. Keystone to jedna z kluczowych dróg importu ropy naftowej do Stanów Zjednoczonych, więc ograniczenie tego kanału wpływa istotnie na ceny ropy – jednak możliwe, że tylko przejściowo, do czasu usunięcia usterek ropociągu.

PSZENICA

Wzrost cen pszenicy na skutek działań inwestorów instytucjonalnych.

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

DM BOŚ

Notowania pszenicy już od wielu miesięcy poruszają się pod wyraźną presją sprzedających. Dominacja strony podażowej wynika z dużej globalnej produkcji tego zboża, wywierającej negatywną presję na ceny pszenicy w Stanach Zjednoczonych.

Słabe nastroje na tym rynku są od dłuższego czasu podkreślane działaniami inwestorów instytucjonalnych, którzy utrzymują dużą liczbę krótkich pozycji. To sprawia, że notowania pszenicy są okresowo podatne na tzw. short covering, czyli wzrosty wynikające z zamykania krótkich pozycji przez fundusze. Zwyżka z bieżącego tygodnia również jest tłumaczona tym efektem. W pewnym stopniu jednak wsparły ją fundamenty rynkowe w postaci obniżenia jakości uprawianej pszenicy w USA, sygnalizowanego przez Departament Rolnictwa.

Dorota Sierakowska Analityk surowcowy

Surowce
Co dalej z cenami kakao?
Surowce
Złota zagadka
Surowce
Spadek cen ropy. Obawy o popyt