Surowce

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: AFP

ROPA NAFTOWA

IEA: podwyżka prognoz globalnego popytu na ropę naftową.

Ostatnie kilka sesji na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem ewidentnej przewagi strony popytowej. Wczoraj notowania amerykańskiej ropy WTI wzrosły o ponad 2%, przekraczając poziom 49 USD za baryłkę i tym samym docierając do maksimów z poprzedniego tygodnia. Okolice 49,30-49,40 USD za baryłkę są obecnie najbliższym technicznym oporem na wykresie ropy naftowej w USA – jeśli zostaną one pokonane, to strona popytowa będzie musiała zmierzyć się z barierą psychologiczną na poziomie 50 USD za baryłkę.

Dzisiaj rano cena ropy naftowej utrzymuje się blisko wczorajszego zamknięcia, co świadczy o utrzymywaniu się pozytywnych nastrojów na rynku tego surowca. Ich przyczyną jest w dużej mierze wczorajszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (International Energy Agency, IEA) na temat globalnego rynku ropy. Ta comiesięczna publikacja pojawiła się dzień po równie ważnych miesięcznych raportach OPEC oraz amerykańskiego Departamentu Energii.

IEA przedstawiła optymistyczną wizję sytuacji na światowym rynku ropy w kolejnych miesiącach prognozując, że globalne zapasy ropy naftowej będą spadać ze względu na wyraźnie rosnący popyt. Agencja podniosła prognozę tegorocznego wzrostu popytu na ropę z poziomu 1,5 mln baryłek do 1,6 mln baryłek dziennie zaznaczając, że zapotrzebowanie na ropę przewyższa oczekiwania zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Europie. IEA oczekuje, że notowania ropy naftowej będą rosły w kolejnych miesiącach, jednak wzrosty te będą raczej delikatne.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

ZŁOTO

Presja spadkowa na rynku złota, inflacja w USA w centrum uwagi.

Po spektakularnym, wielotygodniowym ciągu wzrostów, notowania złota w ostatnich kilku dniach znajdują się pod presją podaży. Cena tego kruszcu, która w ubiegłym tygodniu sięgnęła poziomów 1350-1360 USD za uncję, obecnie nie przekracza poziomu 1330 USD za uncję.

Spadkom notowań złota w ostatnim czasie sprzyja odreagowanie wzrostowe na amerykańskim dolarze, gdyż oba te aktywa są ze sobą negatywnie skorelowane. Dzisiaj ta zależność pozostanie istotna w kontekście planowanej na 14:30 polskiego czasu publikację danych dotyczących inflacji w USA. Odczyt inflacji za sierpień z pewnością wpłynie na oczekiwania dotyczące dalszych działań Fed w zakresie polityki monetarnej w USA. To właśnie rozczarowująco niska inflacja była przyczyną obaw o odłożenie na później kolejnej podwyżki stóp procentowych w tym kraju, co przełożyło się na spadek wartości USD i wzrost notowań złota.

Notowania złota – dane dzienne

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: DM BOŚ

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz