Surowce

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: Fotolia

ROPA NAFTOWA

Obniżka prognoz produkcji ropy naftowej w USA.

Początek tygodnia na rynku ropy naftowej jest okresem delikatnej zwyżki notowań. Cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych przekroczyła poziom 48 USD za baryłkę, jednak nieznacznie i już dzisiaj rano delikatnie osuwa się w dół, co sugeruje słabnącą stronę popytową i możliwość powrotu do zniżek w krótkoterminowej perspektywie.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Wczorajszy dzień był obfity w dane fundamentalne z rynku ropy naftowej. W swoim cotygodniowym raporcie, Amerykański Instytut Paliw podał, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 6,2 mln baryłek, czyli o więcej niż oczekiwano (około 4 mln baryłek). Niemniej, uwagę inwestorów przyciągnęły wczoraj przede wszystkim ważne raporty miesięczne.

Pierwszy z nich został zaprezentowany przez amerykański Departament Energii (DoE), a dokładniej funkcjonującą w jego strukturach Energy Information Administration (EIA). Według departamentu, w całym 2017 r. produkcja ropy naftowej w USA wzrośnie o 400 tys. baryłek dziennie do poziomu 9,25 mln baryłek dziennie. To obniżka prognoz w stosunku do prognozy z ubiegłego miesiąca, która zakładała wzrost o 500 tys. baryłek dziennie – i ma ona w dużej mierze związek z niedawnym uderzeniem huraganu Harvey, który krótkoterminowo wstrząsnął amerykańskim rynkiem naftowym. Z kolei w 2018 r. EIA zakłada wzrost produkcji ropy naftowej w USA o 590 tys. baryłek dziennie (wobec poprzedniej prognozy na poziomie 560 tys. baryłek dziennie). Niemniej, ostateczna prognozowana wielkość produkcji, wynosząca 9,84 mln baryłek dziennie, jest niższa od tej z ubiegłego miesiąca ze względu na rewizję w dół tegorocznych prognoz.

Obniżka prognoz produkcji sprzyjała kupującym na rynku ropy naftowej. Pozytywny ton miał również drugi duży, comiesięczny raport opublikowany wczoraj przez OPEC. W publikacji tej kartel podwyższył bowiem prognozy popytu na swoją ropę naftową o 400 tys. baryłek do poziomu 32,83 mln baryłek. Jednocześnie, kartel utrzymał retorykę prognozy spadku globalnych zapasów ropy naftowej ze względu na zwiększoną konsumpcję tego surowca.

MIEDŻ

Cena miedzi w USA w okolicach 3 USD za funt.

Ostatnie sesje na rynku miedzi upływają pod znakiem dynamicznej korekty spadkowej. Notowania tego metalu w Stanach Zjednoczonych, które jeszcze w ubiegłym tygodniu oscylowały w okolicach 3,15-3,16 USD za funt, dzisiaj spadły już do 3 USD za funt. Poziom ten jest ważną techniczną i psychologiczną barierą na wykresie miedzi w USA.

Wspomniane wsparcie może krótkoterminowo powstrzymać ceny miedzi przed dalszym osuwaniem się w dół. Będzie ono także testem siły strony podażowej na tym rynku. Póki co spadki z ostatnich dni nie mają żadnej istotnej przyczyny fundamentalnej – wynikają one w przeważającej mierze z działań inwestorów instytucjonalnych, którzy zamykali długie pozycje po wielotygodniowych wzrostach. Średnio- i długoterminowa tendencja na rynku miedzi jest więc wciąż wzrostowa.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: DM BOŚ

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz