Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 10.08.2018 09:50

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: Bloomberg

ZŁOTO

Cena złota pod presją silnego dolara amerykańskiego.

Już od połowy kwietnia tego roku notowania złota znajdują się pod niemal nieustanną presją podaży. Cena tego kruszcu, która jeszcze cztery miesiące temu oscylowała nawet w okolicach 1350 USD za uncję, obecnie porusza się niewiele poniżej bariery 1200 USD za uncję. Dzisiaj rano notowania złota spadły do okolic 1214-1215 USD za uncję i jeśli piątkowa sesja nie przyniesie większych zmian, to złoto zanotuje już piąty spadkowy tydzień z kolei.

DM BOŚ

Notowania złota – dane dzienne

Naturalnie, główną przyczyną tak wyraźnych zniżek cen złota jest sytuacja na rynkach walutowych. Amerykański dolar w tym tygodniu pnie się w górę, a końcówka tygodnia przynosi dynamiczne zwyżki wartości tej waluty. Ceny złota wykazują dużą negatywną korelację z notowaniami USD, dlatego ta sytuacja w największym stopniu wpływa na ceny kruszcu.

Pewnym hamulcem w zniżkach pozostaje techniczne wsparcie w okolicach 1212-1215 USD za uncję, a także fakt, że złoto jest uważane za tzw. „bezpieczną przystań" na globalnych rynkach finansowych, więc w ostatnim czasie sprzyja mu niepewność dotycząca napiętych relacji USA z różnymi państwami, w tym z Chinami, Rosją czy Iranem.

Niemniej, na razie inwestorom na rynku złota daleko jest do optymizmu i, przynajmniej w krótkoterminowej perspektywie, trudno będzie im znaleźć istotne argumenty za możliwością zwyżek. Pomijając możliwość krótkiego, czysto technicznego odreagowania wzrostowego, cena złota może pozostać pod presją silnego dolara, głównie za sprawą oczekiwań związanych ze zbliżającą się prawdopodobną kolejną podwyżką stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych – już w przyszłym miesiącu Fed może zdecydować się na trzecią podwyżkę stóp w bieżącym roku.

BAWEŁNA

Cena bawełny w konsolidacji przed raportem USDA.

Ostatnie tygodnie na rynku bawełny nie przyniosły istotnych zmian. Już od niemal miesiąca cena tego surowca porusza się w konsolidacji, oscylując w okolicach 87-89 centów za funt.

Fundamenty rynku bawełny na razie nie przemawiają istotnie ani za stroną popytową, ani za stroną podażową. Popyt na bawełnę, zwłaszcza tę dobrej jakości, jest wciąż spory – ale i produkcja w niektórych częściach świata zaskoczyła pozytywnie.

Niemniej, dzisiaj w centrum uwagi inwestorów na rynku bawełny będą przede wszystkim Stany Zjednoczone, gdzie o godzinie 18:00 polskiego czasu opublikowany zostanie miesięczny raport dotyczący sytuacji na rynkach towarów rolnych, w tym również popytu i podaży na rynku bawełny. Oczekiwania zakładają możliwe obniżenie prognoz produkcji bawełny ze względu na gorsze warunki do jej uprawy w Teksasie w ostatnich tygodniach.

DM BOŚ

Notowania bawełny w USA – dane dzienne

Surowce i paliwa
Orlen dostał wsparcie z UE na wodorowy projekt
Surowce i paliwa
DM BOŚ zaleca kupować akcje KGHM-u
Surowce i paliwa
Przeciąga się konkurs na członków zarządu Orlenu
Surowce i paliwa
Wyniki Grupy Kęty powyżej wstępnych szacunków
Surowce i paliwa
Jest nowy prezes JSW. Nie ma dużego doświadczenia w górnictwie
Surowce i paliwa
KGHM został ponownie uznany za 2. największego na świecie producenta srebra