Komentarz surowcowy DM BOŚ

ROPA NAFTOWA. Wzrost cen ropy naftowej na skutek postanowień w Sankt Petersburgu.

Publikacja: 25.07.2017 11:53

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: Bloomberg

Początek wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej był spokojny, jednak już około południa zdecydowanie ożywiła się strona popytowa. W rezultacie, notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI powróciły wczoraj ponad poziom 46 USD za baryłkę, a dzisiaj rano cena oscyluje w okolicach 46,60 USD za uncję.

Wczoraj pojawiło się kilka istotnych informacji wpływających na ceny ropy naftowej. Przede wszystkim, w Sankt Petersburgu odbyło się spotkanie producentów ropy naftowej, w którym wzięli udział przedstawiciele krajów OPEC oraz niektórych państw spoza kartelu. Wśród jego najważniejszych postanowień warto wymienić narzucenie limitu wydobycia ropy naftowej Nigerii – czyli krajowi, który dotychczas był wyłączony z porozumienia o solidarnych cięciach produkcji ropy w OPEC (aczkolwiek na razie nie ustalono szczegółów). Kluczowym komunikatem, który wczoraj pozytywnie wpłynął na ceny ropy naftowej, była także obietnica Arabii Saudyjskiej do cięcia eksportu ropy do poziomu 6,6 mln baryłek dziennie jeszcze w sierpniu – byłby to poziom o niemal milion baryłek dziennie niższy niż rok wcześniej.

Ograniczenie eksportu ropy naftowej przez największego producenta w OPEC ma szczególną wymowę, gdyż w ostatnich miesiącach brak efektywności porozumienia OPEC wynikał właśnie z faktu, że o ile obniżono produkcję, to eksport pozostawał duży. Niemniej, Arabia Saudyjska w ten sposób sporo ryzykuje, co pokazały dane dotyczące importu ropy naftowej do krajów azjatyckich, opublikowane wczoraj przez Reuters. Wynika z nich, że w pierwszym półroczu br. Chiny dywersyfikowały swoje dostawy ropy naftowej, zmniejszając udział importu z OPEC, a dynamicznie zwiększając import z Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. Podobny proces zachodzi w Indiach, gdzie również spadł udział saudyjskiej ropy w dostawach w I półroczu br.

Wydźwięk wczorajszych danych, w tym przede wszystkim retoryki krajów uczestniczących w spotkaniu w Rosji, był pozytywny dla cen ropy naftowej. Niemniej, optymizm z nim związany może być jedynie krótkoterminowy – notowania ropy pozostają pod presją dużej globalnej produkcji i symboliczne zmiany wewnątrz OPEC mogą być mało istotne.

MIEDŹ

Dynamiczna zwyżka cen miedzi.

Bieżący tydzień na rynku miedzi rozpoczął się od wzrostów. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych wczoraj zwyżkowała o skromne pół procenta, jednak już dzisiaj rano ruch w górę wyraźnie przyspieszył. W rezultacie, notowania miedzi zbliżyły się do poziomu 2,78 USD za funt, czyli najwyższego w tym roku poziomu zamknięcia, z sesji z dnia 13 lutego.

Zwyżka ta ma średnio- i długoterminowe podstawy fundamentalne, jednak obecnie wzrostom cen miedzi sprzyja przede wszystkim sytuacja techniczna na wykresie tego metalu. Wyjście cen ponad poziom 2,70-2,71 USD za funt otworzyło drogę stronie popytowej do atakowania tegorocznych szczytów, co właśnie ma miejsce. Jeśli cenie miedzi uda się trwale wybić ponad poziom 2,80 USD za funt, to zwyżki mogą przybrać na dynamice.

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ (12.04.2024) - ropa naftowa, złoto
Surowce
Czekolada dobrem luksusowym?
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto
Surowce
Surowce ponownie na fali
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, gaz ziemny