Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 21.05.2018 11:01

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: AFP

ROPA NAFTOWA

Iran: próby złagodzenia sankcji na eksport ropy naftowej.

Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem spokojnej kontynuacji zwyżki notowań z poprzedniego tygodnia. Cena amerykańskiej ropy gatunku WTI dzisiaj rano porusza się w okolicach 71,40-72,00 USD za baryłkę, a więc blisko ubiegłotygodniowych maksimów.

Notowania ropy naftowej pozostają pod zwyżkową presją wynikającą z obaw dotyczących możliwego spadku produkcji i eksportu ropy z Iranu na skutek sankcji narzuconych na ten kraj przez Stany Zjednoczone. W sobotę do tej kwestii odniósł się minister ds. ropy naftowej Iranu, Bijan Zanganeh, po spotkaniu z europejskim komisarzem ds. energii, Miguelem Arias Canete. Zanganeh stwierdził, że jeśli Unia Europejska nie pójdzie w ślad USA i nie przywróci sankcji, to wtedy eksport ropy z Iranu pozostanie praktycznie nienaruszony.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Faktem jest, że USA nie jest wcale ważnym importerem ropy naftowej z Iranu. Dla tego bliskowschodniego kraju kierunkami eksportu są przede wszystkim kraje Azji, a w mniejszym stopniu także Europy oraz Afryki. Faktem jest również to, że politycy UE mają dużo łagodniejsze stanowisko w sprawie Iranu niż Donald Trump i nieraz podkreślali oni, że ponowne narzucenie sankcji na ten kraj ma negatywny wpływ na międzynarodowe bezpieczeństwo energetyczne. Ponadto, europejskie firmy w ostatnich latach korzystały z porozumienia naftowego z Iranem i inwestowały w tym kraju ogromne środki w różnorakie projekty, nie tylko te związane z sektorem naftowym. Z tej przyczyny zależy im na utrzymaniu kontaktów w nienaruszonym stanie lub nawet na ich rozszerzeniu.

Unia Europejska prowadzi obecnie rozmowy na temat utrzymania porozumienia naftowego z Iranem. Również przedstawiciele krajów Azji zasygnalizowali, że mają w planach poszukiwanie wyłączeń z sankcji. Nie wiadomo jednak, jak do tych zamiarów ustosunkują się Stany Zjednoczone, które zagroziły narzucenie sankcji na każdy kraj, który utrzymuje dobre relacje z Iranem. W rezultacie, losy sankcji na Iran i ich wpływu na eksport ropy z tego kraju wciąż stoją pod znakiem zapytania.

ZŁOTO

Kontynuacja zniżki notowań złota.

Miniony tydzień na rynkach metali szlachetnych zakończył się na minusach. W przypadku złota obserwowaliśmy dynamiczne przebicie w dół psychologicznej bariery na poziomie 1300 USD za uncję i zejście do okolic 1290 USD za uncję na koniec tygodnia. Tymczasem podczas dzisiejszej sesji cena złota kontynuuje zniżkę, zbliżając się już do okolic 1280 USD za uncję.

Przecena złota ma swoją kluczową przyczynę w sile amerykańskiego dolara, który dzisiaj kontynuuje zwyżkę. Stronie podażowej na rynku żółtego kruszcu pomaga także polepszenie sytuacji dyplomatycznej na linii Stany Zjednoczone – Chiny (złoto traci na atrakcyjności jako „bezpieczna przystań" na rynkach finansowych).

Jeśli dzisiejsza zniżka się utrzyma, to kolejną barierą dla notowań złota będzie wsparcie w okolicach 1266-1267 USD za uncję, a niżej okolice 1242-1243 USD za uncję.

DM BOŚ

Notowania złota – dane dzienne

Surowce i paliwa
Unimot opublikował wyniki i nową strategię
Surowce i paliwa
MOL buduje instalacje zielonego wodoru
Surowce i paliwa
Orlen inwestuje w ultraszybkie ładowarki. W planach ekspansja
Surowce i paliwa
Pogarszająca się koniunktura nie pozbawiła JSW zysku. Firma zarobiła miliard
Surowce i paliwa
Orlen dał chińskiemu pośrednikowi ogromną zaliczkę na ropę
Surowce i paliwa
Polski dostawca maszyn górniczych sprzedał swój biznes w Rosji