Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 20.04.2018 09:53

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: AFP

ROPA NAFTOWA

Odreagowanie cen ropy naftowej po dotarciu do najwyższych poziomów od 2014 r.

W środę notowania ropy naftowej zakończyły sesję na 3-procentowym plusie, docierając do najwyższego poziomu od przełomu listopada i grudnia 2014 r. Osiągnięcie nowych lokalnych maksimów ożywiło stronę podażową – wczoraj cena ropy delikatnie spadała, odreagowując wspomnianą zwyżkę. Dzisiaj rano notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI utrzymują się w okolicach wczorajszego zamknięcia, czyli tuż powyżej poziomu 68 USD za baryłkę.

Środowa sesja wśród wielu inwestorów obudziła nowe pokłady optymizmu, w wyniku czego zaczęły pojawiać się scenariusze dotarcia notowań ropy naftowej do poziomu 80 USD za baryłkę lub nawet do poziomów trzycyfrowych. O ile wizja 100 USD za baryłkę wciąż wydaje się trudna do urzeczywistnienia w krótkoterminowej perspektywie, to ceny rzędu 80 USD za baryłkę nie wydają się już tak mało prawdopodobne, zwłaszcza w przypadku ropy naftowej Brent, której notowania poruszają się obecnie w okolicach 73-74 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

W najbliższych tygodniach na pierwszy plan może wysunąć się kwestia potencjalnych nowych sankcji ze strony USA, narzuconych na Iran. Prezydent Donald Trump na decyzję w tej sprawie ma czas do 12 maja br., czyli do momentu oficjalnego wygaszenia obowiązywania dokumentu uchylającego wcześniejsze sankcje, podpisanego jeszcze za czasów administracji Baracka Obamy. Trump nie ukrywa, że jego opinia na temat Iranu jest zupełnie inna niż jego poprzednika – według obecnego prezydenta, stanowisko USA względem Iranu jest zbyt łagodne, zwłaszcza w obliczu zaangażowania Iranu w konflikty na Bliskim Wschodzie, a także amerykańskich podejrzeń o kontynuację irańskich prac nad programem nuklearnym (którym Iran naturalnie zaprzecza).

Iran to jeden z kluczowych krajów na naftowej mapie świata. Posiada on jedne z największych rezerw ropy naftowej na świecie, a obecnie jest trzecim, po Arabii Saudyjskiej i Iraku, największym producentem ropy naftowej w OPEC. Produkcja ropy naftowej w Iranie drastycznie spadła po wprowadzeniu amerykańskich sankcji na ten kraj w 2012 roku, obejmujących m.in. eksport ropy naftowej. Pod koniec 2015 r. sankcje te zostały uchylone, dzięki czemu irańska gospodarka odżyła, a produkcja ropy dynamicznie wzrosła.

GAZ ZIEMNY

Konsolidacja notowań gazu ziemnego w USA.

Ostatnie tygodnie na rynku gazu ziemnego nie należą do szczególnie emocjonujących. Notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych już od ponad miesiąca poruszają się w konsolidacji ograniczonej poziomami 2,61-2,76 USD za mln BTU. Wczorajsza sesja, mimo że cechowała się dużą zmiennością notowań gazu, nie przyniosła na tym rynku istotnych zmian.

Amerykański Departament Energii podał w czwartek, w swoim cotygodniowym raporcie, że w tygodniu zakończonym 13 kwietnia zapasy gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych spadły o 36 mld stóp sześciennych. To zniżka większa od oczekiwań, zakładających spadek zapasów o 25 mld stóp sześciennych. To także rozbieżny wynik w porównaniu z 5-letnią średnią dla tego okresu w roku, która jest wzrostem o 38 mld stóp sześciennych.

Inwestorzy zareagowali na dane dotyczące zapasów gazu ziemnego w USA pozytywnie, doprowadzając do dynamicznego odbicia cen tego surowca w górę tuż po publikacji raportu. Niemniej, już kolejne godziny pokazały, że okolice 2,75-2,76 USD za mln BTU stanowią silny opór na wykresie tego surowca, a cena gazu zawróciła dynamicznie w dół.

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

Surowce i paliwa
Nowy zarząd Orlenu wyznaczył już priorytety
Surowce i paliwa
W Bogdance powrót po latach. Jest nowy prezes
Surowce i paliwa
Unimot ma nową ambitną strategię
Surowce i paliwa
Plany JSW dotyczące wydobycia czeka korekta
Surowce i paliwa
KGHM sprzedał mniej miedzi
Surowce i paliwa
KGHM poniósł kilkumiliardową stratę netto