Surowce i paliwa

PGNiG i Orlen wykonają kolejny odwiert

Oba koncerny liczą, że docelowo uda się im uruchomić komercyjne wydobycie gazu ziemnego w kolejnej lokalizacji w Wielkopolsce. Tym razem w okolicach Kotlina.
Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

PGNiG oraz PKN Orlen na wspólnej koncesji Jarocin-Grabina wykonają nowy odwiert o nazwie Kotlin-3. Prace przy nim mają potrwać około trzech miesięcy. Planowana głębokość otworu wynosi ponad 3,1 km.

- Dzięki współpracy z doświadczonymi i sprawdzonymi partnerami systematycznie zwiększamy możliwości wydobywcze PGNiG. Efekty prac w Wielkopolsce to kolejny przykład na wzrost potencjału tego regionu Polski w zakresie powiększania krajowych zasobów gazu ziemnego – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Z kolei Janusz Radomski, prezes Orlenu Upstream zauważa, że około 15 km od odwiertu Kotlin-3 znajduje się złoże Karmin, z którego oba koncerny uruchomiły wydobycie w październiku ubiegłego roku. - Dotychczasowe sukcesy w zakresie odkrywania nowych złóż w całym regionie potwierdzają zarówno skuteczność naszych założeń poszukiwawczych, jak i perspektywiczność badanego obszaru. Z otworem Kotlin-3 także wiążemy nadzieje, licząc, że uzyskane przepływy węglowodorów okażą się uzasadniać zagospodarowanie złoża gazu również i w tej lokalizacji - twierdzi Radomski.

Otwór Kotlin-3 zlokalizowany jest w gminie Kotlin w woj. wielkopolskim na terenie koncesji Jarocin-Grabina, w obrębie wspólnego obszaru projektowego Płotki. Obszar ten obejmuje także koncesje: Kórnik-Środa, Pyzdry i Śrem-Jarocin. Na ich terenie znajduje się obecnie 8 złóż, z których prowadzone jest wspólne wydobycie, a jego poziom w III kwartale tego roku wynosił około 2,5 boe na dobę. Operatorem projektu jest PGNiG, posiadający 51 proc. udziałów. Pozostałe udziały należą do grupy PKN Orlen.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły