Nadzieje sezonu wyników

Giełda› Nie wszystkie spółki z warszawskiego parkietu pierwszy kwartał będą mogły zaliczyć do udanych. Które z nich przedstawią wyniki wyraźnie lepsze niż przed rokiem?

Aktualizacja: 25.04.2020 09:58 Publikacja: 25.04.2020 09:48

Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie

Sezon publikacji wyników na warszawskiej giełdzie już wystartował, ale zdecydowana większość spółek nie odkryła jeszcze kart. Ograniczenia związane z pandemią Covid-19 pojawiły się dopiero w drugiej połowie marca, stąd ich negatywny wpływ na wyniki I kwartału był ograniczony. Co więcej, część branż funkcjonowała bez większych zakłóceń. Sprawdziliśmy, które spółki nie powinny mieć problemów z poprawą rezultatów sprzed roku, mogąc się nawet pokusić o sprawienie pozytywnej niespodzianki.

Korzystne otoczenie wsparciem

Z przewidywań analityków wynika, że I kwartał był udany dla producentów gier wideo. Bardzo ograniczone możliwości spędzania wolnego czasu poza domem korzystnie wpłynęły na popyt w branży. Wielu producentów jednak dobrze sobie radziło od dłuższego czasu dzięki udanym produkcjom, co znalazło pozytywne odzwierciedlenie w wynikach. – W przypadku CD Projektu oczekujemy poprawy wyników związanej z dobrą sprzedażą „Wiedźmina 3" wraz z dodatkami, a także bardzo mocnej sprzedaży wersji przeznaczonej na Nintendo Switch, co między innymi zaważyło na bardzo dobrych wynikach ubiegłego kwartału. Istotną poprawę wyników powinno zanotować również 11 bit studios, co jest związane z udanym debiutem „Frostpunk: The Last Autumn" z końcem stycznia br. Standardowo już wyniki poprawi również Ten Square Games, głównie ze względu na bardzo dobre wyniki „Fishing Clasha" – oczekuje Emil Popławski, analityk Erste Securities.

Kolejnym beneficjentem ograniczeń wynikających z pandemii jest LiveChat, producent oprogramowania komunikacyjnego. Przymusowe ograniczenia w kontaktach międzyludzkich i konieczność pracy z domu sprawiły, że zyskały na znaczeniu zdalne kanały komunikacji i narzędzia do ich automatyzacji, co oznacza wzrost popytu na produkty spółki. – Liczymy na pozytywny efekt wzrostu ARPU (dochód z jednego klienta – red.) wynikający z wprowadzenia nowych pakietów cenowych, sposobu rozliczania oraz zwiększenia palety produktów, co umożliwia cross-sell. Wynikom dodatkowo sprzyja umocnienie dolara względem złotego. Spółka powinna rozpoznać ulgę IP box, co wyraźnie zwiększy zysk netto – uważa Konrad Księżopolski, szef analityków Haitong Banku.

Korzystne warunki do poprawy wyników miała w I kwartale GPW, co było wynikiem znacząco zwiększonych obrotów na rynku. – Oczekujemy wyraźnego wzrostu przychodów w segmencie rynku finansowego i ostatecznie pozytywnego zaskoczenia na poziomie wyników całej grupy – przewiduje Michał Krajczewski, analityk BM BNP Paribas. Czynnik ten okazał się też istotnym wsparciem dla XTB. – Zdecydowany wzrost zmienności instrumentów finansowych w I kwartale w połączeniu z napływającymi z rynku danymi o niespotykanej do tej pory skali otwarć rachunków przez inwestorów jednoznacznie pozwala oczekiwać, iż w wypadku XTB będzie to jeden z rekordowych kwartałów pod względem wartości obrotów i w konsekwencji zrealizowanych przychodów – uważa ekspert.

Przyspieszenie w wynikach

Spółki detaliczne, których nie dotknęły ograniczenia w handlu, mogły bez przeszkód kontynuować pozytywny trend w wynikach. Co więcej, wzmożone zakupy w sklepach spożywczych czy aptekach w związku z rozwojem epidemii okazały się dla nich dodatkowym wsparciem, czego przykładem są Dino, Eurocash czy Neuca. – W długim terminie Dino kontynuuje szybki rozwój sklepów, co wraz z ich dojrzewaniem i dotychczasową dobrą sytuacją konsumentów przekładało się na wysoki wzrost przychodów, co z kolei poprzez efekt skali pozwalało na poprawę marży EBITDA – wskazuje Krajczewski.

Wsparciem dla wyników Eurocashu w I kwartale powinny być z przeprowadzona w ubiegłym roku optymalizacja segmentu hurtowego oraz integracja przejętych biznesów w segmencie detalicznym. Dodatkowo małe sklepy, czyli klienci Eurocashu, mogły skorzystać na wysokim popycie na podstawowe produkty spożywcze w związku z rozwojem pandemii.

Korzystne warunki do poprawy rezultatów miała Neuca. – Oczekujemy dwucyfrowej poprawy wyników ze względu na silny wzrost rynku hurtu aptecznego w rezultacie wysokiego popytu na leki i produkty medyczne w I kwartale z powodu rozwoju epidemii. Ponadto spółka w dalszym ciągu rozwija pozostałe dwa segmenty, jakimi są sprzedaż leków pod własną marką oraz biznesy pacjenckie (m.in. przychodnie, telemedycyna, e-commerce, testy kliniczne) – argumentuje ekspert BM BNP Paribas.

Z dobrej strony powinien się też pokazać Benefit Systems, który negatywny efekt pandemii odczuje dopiero w wynikach II kwartału. – Przymusowe zamknięcie obiektów sportowych powinno uderzyć w wyniki spółki, począwszy od kwietnia, jednak sam marzec powinien być wyjątkowo mocny ze względu na oczekiwaną przez nas ponadprzeciętną marżowość kart sportowych. Dobry wynik na kartach powinien z nawiązką rekompensować pogłębione straty w segmencie fitness w Polsce oraz na działalności zagranicznej w związku z zamknięciem obiektów sportowych. W całym I kwartale spodziewamy się wzrostu zysku EBITDA o 20 proc. rok do roku – oczekuje Maria Mickiewicz, analityk Pekao IB.

Początek roku był zbyt udany dla deweloperów mieszkaniowych, co miało związek ze spadkiem tempa przekazań mieszkań rok do roku. Jednym z pozytywnych wyjątków jest Archicom. Deweloper w I kwartale br. istotnie zwiększył wolumen przekazań, co powinno się przełożyć na solidny wzrost zysków.

Przemył nie dał się pandemii

Bardzo zróżnicowane wyniki zaprezentują spółki przemysłowe, z których wiele w drugiej połowie marca musiało ograniczyć produkcję w wyniki drastycznego spadku zamówień. Znalazło się jednak kilka wyjątków. – Dobrych wyników spodziewam się w Decorze czy Ferro. Podmioty zajmujące się handlem materiałami budowlanymi i wykończeniowymi mogły funkcjonować bez większych zakłóceń w I kwartale – wskazuje Sylwia Jaśkiewicz, analityk DM BOŚ.

Korzystne warunki do poprawy wyników miał też Arctic Paper, któremu w dalszym ciągu sprzyjało korzystne otoczenie rynkowe w postaci niskich cen celulozy, będącej głównym składnikiem kosztów.

Adam Łukojć dyrektor departamentu zarządzania portfelami akcyjnymi, TFI Allianz

W I kwartale pandemia dopiero się zaczynała. Prawdopodobnie nie zobaczymy jeszcze jej pełnych skutków w raportach spółek przemysłowych – tu wyniki mogą się pogarszać dopiero w następnych kwartałach. Nie zobaczymy jeszcze całkowitego wpływu obniżek stóp procentowych na banki, otrzymamy natomiast pierwsze informacje dotyczące ryzyka kredytowego: banki wprowadziły nowy standard sprawozdawczości finansowej, wymagający ustalania rezerw na podstawie zmian sytuacji gospodarczej – a po I kwartale było już jasne, że ta się pogarsza. Ostatnie tygodnie są też oczywiście ciężkie dla spółek prowadzących sieci restauracji czy sklepów z ubraniami. Relatywnie dobrze powinny natomiast wyglądać wyniki spółek telekomunikacyjnych: usługi telekomunikacyjne są dziś potrzebne bardziej niż kiedykolwiek – ich cena nieco też wzrosła w ostatnich kwartałach. Niektóre spółki zajmujące się informatyką lub grami komputerowymi również mogły zarobić więcej – ich wyniki mogły być wspierane nie tylko przez wzrost rynku, ale także przez osłabienie złotego. JIM

Emil Łobodziński doradca inwestycyjny, BM PKO BP

Sezon publikacji wyników za pierwszy kwartał 2020 r. już się rozpoczął. Dane te będą bacznie śledzone w kontekście wpływu epidemii. Przy czym, ponieważ zamknięcie gospodarki nastąpiło dopiero w marcu, w wielu spółkach wpływ ten będzie jeszcze mało widoczny. Patrząc branżowo, zdecydowaną poprawę wyników r./r. powinniśmy zobaczyć w segmencie gier komputerowych, których producenci są jednymi z wygranych obecnego kryzysu. Dobrze powinny wypaść także wyniki telekomów, części spółek IT oraz niektórych firm handlowych z grupy żywności i leków. Słabe dane z kolei zapewne pokaże sektor oil & gas z uwagi na przeszacowania zapasów i produktów. Zamknięcie galerii handlowych oraz restauracji wpłynęło też wyraźnie negatywnie na wyniki spółek handlu odzieżą i obuwia oraz firm restauracyjnych. Niższy zysk netto r./r. będzie również widoczny w bankach. Pomimo trudnych warunków niektóre spółki mogą pozytywnie zaskoczyć, jak np. Kęty, które już opublikowały dane za pierwszy kwartał 2020 r. JIM

Parkiet PLUS
100 lat nie kończy historii złotego, ale zbliża się czas euro
Parkiet PLUS
Dobrze, że S&P 500 (trochę) się skorygował po euforycznym I kwartale
Parkiet PLUS
Szukajmy spółek, ale też i inwestorów
Parkiet PLUS
Wynikowi prymusi sezonu raportów
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Parkiet PLUS
Złoty – waluta, która przetrwała największe kataklizmy
Parkiet PLUS
Dlaczego Tesla wyraźnie odstaje od reszty wspaniałej siódemki?