Bartosz Grejner: analityk walutowy w Cinkciarz.pl lepszy od konkurentów z Wall Street

Bartosz Grejner, analityk walutowy w Cinkciarz.pl, został najlepszym prognostykiem walut z rynków wschodzących w rankingu Bloomberga. Pokonał specjalistów z największych instytucji finansowych na świecie.

Publikacja: 09.07.2020 13:10

Bartosz Grejner, analityk walutowy w Cinkciarz.pl

Bartosz Grejner, analityk walutowy w Cinkciarz.pl

Foto: materiały prasowe

Bartosz Grejner pokonał 25 analityków z takich firm jak Credit Agricole, Commerzbank czy JPMorgan Chase, obstawiając poprawnie odbicie walut emerging markets w ostatnim kwartale, gdy banki centralne zaczęły stosować bodźce stymulacyjne.

W podziale na regiony analityk Cinkciarz.pl zajął pierwsze miejsce w przypadku prognoz dla walut Azji i Ameryki Łacińskiej, oraz drugie w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Spodziewa się, że nadchodzących miesiącach rajd walut z rynków wschodzących stanie w obliczu większych wyzwań, ponieważ zbliżające się ryzyko ożywi popyt na dolara.

– Po kryzysie finansowym sprzed dekady podejrzewałem, że w obliczu nieznanego wirusa banki centralne i rządy będą miały skłonność do nadmiernej reakcji – powiedział w wywiadzie dla Bloomberga Bartosz Grejner. – Zwiększone ryzyko nieco zmniejszy potencjalne zyski z walut rynków wschodzących. W drugiej połowie roku widzę siłę dolara – dodał.

Grejner powiedział, że waluty na rynkach wschodzących mogą znaleźć się pod presją w tym roku, ponieważ istnieje szereg zbliżających się globalnych zagrożeń, które mogą spowodować aprecjację dolara. Należą do nich niepewność co do wyborów w USA w listopadzie, potencjalna eskalacja napięć między USA a Chinami, a także negocjacje w sprawie brexitu pod koniec roku w Wielkiej Brytanii. – Istnieje tak wiele zagrożeń, którymi naszpikowane są kolejne miesiące – powiedział.

Polski analityk mówi, że najlepszym sposobem na radzenie sobie z niepewnością jest skupienie się na głównych długoterminowych motywach i zignorowanie codziennej zmienności.

Bartosz Grejner prognozuje, że na koniec 2020 r. za 1 dolara inwestorzy będą płacić 3,91 złotego, wobec 3,95 obecnie. Kurs dolara w przeliczeniu na randa południowoafrykańskiego wyniesie 16 wobec 16,8 obecnie, a brazylijskiego reala 4,5 wobec 5,33 obecnie.

Parkiet PLUS
Dlaczego Tesla wyraźnie odstaje od reszty wspaniałej siódemki?
Parkiet PLUS
Straszyły PRS-y, teraz straszą REIT-y
Parkiet PLUS
Cyfrowy Polsat ma przed sobą rok największych inwestycji w 5G i OZE
Parkiet PLUS
Co oznacza powrót obaw o inflację dla inwestorów z rynku obligacji
Parkiet PLUS
Gwóźdź do trumny banków Czarneckiego?
Parkiet PLUS
Sześć lat po GetBacku i wiele niewiadomych