JP Morgan stawia na azjatyckie akcje

To był trudny rok dla azjatyckich akcji, główne indeksy z tego regionu zakończą go wyraźnie na minusie, jednak amerykański bank JP Morgan upatruje w nich szanse na zysk w 2019 r.

Publikacja: 21.12.2018 14:10

JP Morgan stawia na azjatyckie akcje

Foto: Bloomberg

Największe spadki w Azji miały w tym roku miejsce w Chinach. Indeks Shanghai Composite spadł od początku roku o około 24 proc. Hongkoński Hang Seng spadł o około 14 proc. japoński Nikkei 225 o ponad 10 proc., a koreański Kospi o ponad 16 proc. Spadki jednak nie odstraszają analityków z JP Morgan. – Rynek był w tym roku bardzo trudny, ale pozostajemy w perspektywie długoterminowej pozytywnie nastawieni do Azji. Uważamy, że teraz nadszedł czas na zbudowanie kluczowych pozycji strategicznych – powiedziała Janet Tsang, specjalistka ds. rynku Azji i Pacyfiku w JP Morgan.

Czytaj także: Kiepskie prognozy dla światowych akcji

Jednym z kluczowych czynników, które zaszkodziły w tym roku azjatyckim giełdom, jest silny dolar amerykański. Inwestorów przyciągała silna amerykańska gospodarka i potencjał osiągania wyższych stóp zwrotu w USA, dlatego lokowali tam swoje pieniądze. Jednak są powody, które mogą świadczyć o zmianie tego trendu. Po pierwsze, oczekuje się, że Fed przestanie podnosić stopy procentowe w przyszłym roku, ponieważ tempo wzrostu w USA spadnie – w efekcie ograniczy to wzrost siły dolara. Po drugie Stany Zjednoczone posiadają obecnie deficyt na rachunku fiskalnym jak i na rachunku bieżącym. Oba te zjawiska negatywnie wpływają na wartość dolara.

Azjatyckie gospodarki są silnie zależne od handlu, dlatego napięcia między USA a Chinami negatywnie odbiły się również na innych azjatyckich gospodarkach, które swoje łańcuchy dostaw mają powiązane z Pekinem. Jednak jak zauważa Tsang, większość negatywnych skutków wojny handlowej została już wyceniona przez rynki. Oznacza to, że ceny akcji w dużej mierze uwzględniają czynniki, które wpłyną na ich przyszłe ruchy. - Z 90-dniowym rozejmem w wojnie handlowej, jak również z Chinami idącymi na ustępstwa, uważamy, że rynki powinny być w stanie znaleźć pewną stabilizację – powiedziała Tsang.

Kolejnym argumentem za wzrostem notowań w Azji są korzystne wyniki spółek. Dodatkowo wskaźnik C/WK dla azjatyckich akcji pozostaje poniżej długoterminowej średniej. – W Azji wskaźnik ten sugeruje bardzo przyzwoite zyski w ciągu najbliższych 12 miesięcy - powiedziała Tsang.

Nie tylko JP Morgan pozytywnie patrzy na azjatycki rynek. Według przedstawicieli banku Morgan Stanley rynki azjatyckie osiągnęły dno i prawdopodobnie odbiją się w 2019 r. ze względu na ekspansywną politykę monetarną Chin, która ma na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego.

Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?