Prognozy dla Chin najsłabsze od 28 lat

Bank Światowy obniżył prognozę chińskiego wzrostu gospodarczego na 2019 r. do 6,2 proc., z wcześniej zakładanych 6,5 proc. Perspektywa wzrostu na ten rok pozostaje na niezmienionym poziomie 6,5 proc.

Publikacja: 20.12.2018 15:19

Prognozy dla Chin najsłabsze od 28 lat

Foto: AFP

Prognozy dla drugiej co do wielkości gospodarki świata są najsłabsze od 28 lat, a głównym powodem są napięcia handlowe na linii Waszyngton–Pekin. – Patrząc w przyszłość, głównym wyzwaniem politycznym Chin jest radzenie sobie z problemami związanymi z handlem przy jednoczesnym utrzymywaniu wysiłków zmierzających do ograniczenia ryzyka finansowego – zaznaczył w raporcie bank.

Aby pobudzić gospodarkę, Chiny mogą skierować wydatki rządowe w takie obszary jak służba zdrowia, edukacja i ochrona socjalna. Wyższe i lepiej ukierunkowane wydatki fiskalne stworzą miejsca pracy, poprawią usługi publiczne i zapewnią pomoc najuboższym. - To z kolei zwiększyłoby dochody i przyczyniłoby się do przywrócenia równowagi gospodarczej – twierdzi Bank Światowy.

Motorem napędowym chińskiej gospodarki wciąż pozostaje konsumpcja. Ma to związek ze słabym wzrostem udzielanych kredytów, co nie sprzyja inwestycjom i spowalnia globalny popyt, a dodatkowo nałożone przez USA cła negatywnie wpływają na eksport.

Pekin podjął już działania zmierzające do poprawy wzrostu udzielanych kredytów. W ostatnich miesiącach rząd ujawnił szereg środków politycznych, w tym ograniczenia w zakresie rezerw obowiązkowych banków w celu przyspieszenia akcji kredytowej, obniżek podatków i kroków zmierzających do przyspieszenia projektów infrastrukturalnych.

Bank Światowy zwrócił również uwagę na pogarszającą się sytuację na rynku finansowym. Indeks Shanghai Composite spadł od początku roku o ponad 20 proc. Dodatkowo chińska waluta uległa deprecjacji względem dolara amerykańskiego od początku roku o ponad 5,5 proc. W odpowiedzi na napięcia w handlu Ludowy Bank Chin stopniowo rozluźniał politykę pieniężną i interweniował na rynkach walutowych, aby zmniejszyć wahania juana.

W październiku Międzynarodowy Fundusz Walutowy również obniżył swoją prognozę wzrostu gospodarczego w Chinach na 2019 r. do 6,2 proc. z 6,4 proc., pozostawiając bez zmian perspektywę na 2018 r.

Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?