Dolar najniżej od lat, a to jeszcze nie koniec

Banki z Wall Street prognozują dalszą deprecjację amerykańskiego pieniądza. Wpłynie na to polityka Fedu, a szczepionka nie zmienia perspektyw.

Publikacja: 04.12.2020 05:20

Dolar najniżej od lat, a to jeszcze nie koniec

Foto: Bloomberg

W ostatnim czasie kilka walut z rynków rozwiniętych wzrosło do najwyższego poziomu od paru lat. Z kolei amerykańska waluta ma za sobą niedźwiedzią passę. Analitycy wieszczą dalszą deprecjację dolara.

USD pod presją

Specjaliści z Wall Street ostrzegają, że dolar będzie w spadkowym cyklu, m.in. ze względu na to, że Fed przez lata będzie utrzymywać stopy na niskim poziomie. Jerome Powell, szef Fedu, powiedział w środę, że bank centralny będzie utrzymywał stopy na niskim poziomie do czasu, gdy zagrożenie dla gospodarki z powodu pandemii ostatecznie minie. Ponadto podczas globalnego kryzysu finansowego, kiedy amerykański bank centralny stosował luzowanie ilościowe, dolar również przeżywał upadek.

Nawet szczepionka nie zmienia perspektyw dla dolara w przyszłym roku. – Płynne wprowadzenie szczepionek wkrótce może zmienić zasady gry, ponieważ może przyspieszyć ożywienie gospodarcze i utrwalić osłabienie dolara – powiedział Christopher Wong, starszy strateg ds. walutowych w Malayan Banking. – Procykliczne waluty, w tym dolar australijski, dolar nowozelandzki z rynków rozwiniętych i won południowokoreański w Azji, mogą przynieść korzyści, podczas gdy dolar amerykański pozostanie w tyle – dodał.

Zgodnie z indeksem Bloomberg Dollar Spot Index dolar tracił na wartości w stosunku do głównych walut w ciągu siedmiu z ostatnich 11 miesięcy. W sumie od stycznia stracił około 5 proc. wobec tych walut. Spadł również o prawie 8 proc. w stosunku do franka szwajcarskiego i o 4 proc. wobec jena. Według specjalistów podkreśla to wpływ bezprecedensowego bodźca, który stosuje Fed.

GG Parkiet

Goldman Sachs Asset Management opowiada się za zajęciem krótkich pozycji na dolarze wobec juana. Morgan Stanley i Citigroup też prognozują deprecjację amerykańskiej waluty.

– W ciągu następnych 12 miesięcy dolar amerykański może spaść o 10 proc. – powiedział agencji Bloomberg Mike Wilson, analityk z Morgan Stanley.

Co z innymi walutami?

Deprecjacja dolara amerykańskiego to dobra wiadomość dla inwestorów, którzy skupiają się na innych głównych walutach. Euro, dolar australijski i dolar kanadyjski oraz won koreański osiągnęły w tym tygodniu najwyższy poziom od ponad dwóch lat, podczas gdy frank szwajcarski jest najsilniejszy od 2015 r.

Credit Suisse Group prognozuje, że euro umocni się wobec dolara do 1,25 USD do końca 2021 r. Swoją siłę wobec dolara pokazuje również funt brytyjski. We wtorek jednak doszło do silnego tąpnięcia. Waluta odnotowała największy spadek od prawie trzech tygodni, po tym jak główny negocjator unijny Michel Barnier powiedział, że umowa z UE nie jest gwarantowana.

– Jak dotąd nie widzieliśmy takiego ruchu na parze funt–dolar, a rynek ignorował w ostatnich tygodniach większość negatywnych komentarzy – powiedział Jordan Rochester, strateg walutowy w Nomura International. – Nie sądzę, żeby prowadziło to do trwałej wyprzedaży funta, ale będzie niepewnie – dodał. W czwartek funt się umacniał, ale inwestorzy przygotowują się na niespokojny czas ze względu na zbliżający się termin wygaśnięcia okresu przejściowego przy brexicie.

Gospodarka światowa
Wzrost PKB Chin silniejszy niż prognozowano. Ożywienie gospodarcze pozostaje kruche
Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na to, że konflikt się już nie zaostrzy
Gospodarka światowa
Iran nie wstrząsnął giełdami. Piłka jest po stronie Izraela
Gospodarka światowa
Rynki nie wystraszyły się irańskim atakiem na Izrael
Gospodarka światowa
Rynek IPO budzi się z letargu
Gospodarka światowa
Jak mocno Izrael i świat tracą gospodarczo na wojnie w Strefie Gazy?