Detaliczni inwestorzy szaleją w Hongkongu

Takiego rozgorączkowania detalicznych inwestorów nie obserwowano od 2009 r. na pierwotnym rynku w Hongkongu

Publikacja: 20.11.2017 13:22

Detaliczni inwestorzy szaleją w Hongkongu

Foto: Bloomberg

Od początku roku złożyli oni zlecenia na zakup akcji w większych pierwotnych ofertach publicznych o łącznej wartości 163 mld USD. To ponad trzy czwarte bazy monetarnej tego terytorium. Największą popularnością ciszyły się akcje spółki China Literature, które od debiutu na początku listopada zdrożały o 74 proc.

Drobni inwestorzy z zapałem wykorzystują okazję nabycia papierów spółek z szybko rozwijających się sektorów, takich jak technologiczny, po latach oferowania im akcji gasnących państwowych przedsiębiorstw lub banków komercyjnych z kontynentalnych Chin. Poza tym najbardziej popularne tegoroczne oferty maja doskonale znanych sponsorów, takich jak najbogatszy mieszkaniec Hongkongu Li Ka-shing, czy chiński gigant internetowy Tencent.

Wśród tegorocznych pierwotnych ofert w Hongkongu opiewających na ponad 500 mln USD, były cztery, w których detaliczni inwestorzy złożyło zlecenia na co najmniej sto razy tyle akcji ile było w ofercie. Poprzednio taki popyt był na tamtejszej giełdzie w 2009 r., kiedy przy pięciu dużych ofertach odnotowano podobne zainteresowanie drobnych inwestorów. Wtedy były to między innymi producent cementu BBMG i dystrybutor leków Sinopharm Group.

W Hongkongu przy każdym IPO część akcji musi być zarezerwowana dla detalicznych inwestorów, którzy mogą dostać kredyty na pokrycie kosztów subskrypcji. Zazwyczaj jest to 10 proc. oferty. Przy dużym zainteresowaniu ta transza może być zwiększona do połowy oferty.

Tegoroczny entuzjazm przy ofertach przekłada przekłada się na późniejsze notowania akcji. W pierwszym dniu papiery China Literature zyskały 86 proc. i był to najlepszy debiut wśród spółek technologicznych na świecie. Akcje firmy Snap, twórcy Snapchata, zyskały na marcowym debiucie 44 proc. Papiery FIT Hon Teng, największego dostawcy Apple'a wzrosły ponad dwukrotnie od lipcowego początku notowań na giełdzie w Hongkongu.

A debiutanci z Hongkongu z minionych pięciu lat odnotowali średni wzrost od ceny ofertowej w wysokości zaledwie 7,6 proc. do dzisiaj. Globalna średnia wyniosła dla tego okresu 43 proc. Nadeszła pora na odrobienie wieloletnich strat. Brian Gu, analityk z JPMorgan, przewiduje, że 2018 r. będzie „bardzo mocny" na pierwotnym rynku w Hongkongu.

Gospodarka światowa
Szwedzki bank centralny obniżył stopy. Pierwsza obniżka od ośmiu lat
Gospodarka światowa
Ameryka coraz bardziej ucieka Unii Europejskiej
Gospodarka światowa
Niemiecka gospodarka w nie najlepszej sytuacji
Gospodarka światowa
Kontrariańska fala podmywa Wall Street. Ameryka wcale nie jest taka wyjątkowa
Gospodarka światowa
Żywność znów drożeje
Gospodarka światowa
Rosja: Sankcje biją w handel