Czy Elon Musk przestanie być prezesem Tesli?

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy (SEC) oskarża prezesa Tesli o wprowadzenie inwestorów w błąd. Grożą mu kary finansowe i utrata stanowiska.

Publikacja: 29.09.2018 05:00

Elon Musk, szef Tesli, znalazł się w opałach. Nadzór rynku oskarża go o wprowadzenie inwestorów w bł

Elon Musk, szef Tesli, znalazł się w opałach. Nadzór rynku oskarża go o wprowadzenie inwestorów w błąd.

Foto: Bloomberg

Akcje spółki produkującej samochody elektryczne taniały w handlu przed piątkowym otwarciem (5 rano czasu nowojorskiego) o 10 proc., w związku z oskarżeniami SEC.

Cena i marihuana

Komisja zarzuca Muskowi, że kiedy ten publikował na Twitterze informacje o planowanym wycofaniu firmy z obrotu giełdowego poprzez skup akcji po cenie 420 USD, nie miał zabezpieczonych funduszy na przeprowadzenie tej operacji. W efekcie, „fałszywe i wprowadzające w błąd" stwierdzenia działały na szkodę akcjonariuszy. Musk odpiera zarzuty, tłumacząc, że zawsze podejmował działania w interesie prawdy, przejrzystości i inwestorów.

Oskarżenia są bardzo poważne, zostały sformułowane na podstawie art. 10b – 5 ustawy o giełdzie, który wykorzystuje się w przypadkach insider tradingu i manipulacji. Thomas Gorman z kancelarii prawnej Dorsey & Whitney, który pracował w komisji twierdzi, że sędziowie mogą nawet zabronić dożywotnio Muskowi pełnienia funkcji dyrektora w spółce giełdowej, jednak zazwyczaj wyroki okazywały się łagodniejsze. – Uważamy, że Musk ustalił cenę 420 USD, przyjmując 20-proc. premię do obecnej (wtedy) ceny akcji i zaokrąglając ją do 420 USD, ze względu na znaczenie tej liczby w kulturze marihuany i według przekonania, że jego dziewczyna byłaby tym rozbawiona – powiedział Steven Peikin, współdyrektor wykonawczy SEC. Rzeczniczka prasowa Tesli nie skomentowała zarzutów Peikina. Sceptycyzm był uzasadniony, ponieważ Musk nigdy nie zabezpieczył finansowania – twierdzi komisja. Elon Musk porzucił plany wykupu akcji już trzy tygodnie po opublikowaniu pierwszej informacji na ten temat.

GG Parkiet

Jak twierdzą specjaliści, oskarżenie jest dość nietypowe, ponieważ większość tego rodzaju spraw jest załatwiana poprzez ugodę, przed wystosowaniem oficjalnego pozwu. – Większość oskarżonych stara się załatwić sprawę tak szybko, jak to możliwe, ale pan Musk nigdy nie był racjonalnym aktorem – powiedział John Coffee, profesor w Columbia Law School. Opieszałość prezesa Tesli może teraz doprowadzić do tego, że proces będzie ciągnął się tygodniami, a nawet miesiącami.

To może stanowić problem dla zadłużonej Tesli. Firma twierdzi, że nie ma potrzeby pozyskania gotówki, ale analitycy uważają, że będzie ona musiała wkrótce zdobyć pieniądze, aby spłacić dług i zainwestować w swoją działalność. W przypadku problemów z gotówką w spółce, połączonych z możliwym zawieszeniem jej prezesa, inwestorzy mogą nie być skłonni do kupowania obligacji, co mogłoby pogłębić problem.

Jak to się zaczęło?

31 lipca Elon Musk spotkał się z przedstawicielami saudyjskiego funduszu majątkowego. Podczas spotkania jeden z rozmówców wyraził zainteresowanie „prywatnym objęciem" Tesli. Prezes zrozumiał to jako propozycję wycofania spółki z giełdy, jednak nie omówiono żadnych szczegółów.

2 sierpnia Musk poinformował zarząd o planowanym wycofaniu spółki z rynku giełdowego, tłumacząc, że chce uniknąć ataków ze strony inwestorów grających na krótko, które szkodzą marce.

6 sierpnia doszło do omówienia potencjalnego przejęcia Tesli z dyrektorem jednego z funduszy private equity.

7 sierpnia ukazał się post, napisany przez Elona Muska, w którym mówił on o planach wycofania spółki z giełdy, twierdząc, że fundusze zostały zabezpieczone. W efekcie akcje drożały o 10 proc., przy dużym wolumenie, co spowodowało ogromne straty na rachunkach inwestorów grających na krótko.

Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?