Najgorszy kwartał w historii Ubera

Aktualizacja: 10.08.2019 12:27 Publikacja: 10.08.2019 12:21

Najgorszy kwartał w historii Ubera

Foto: Bloomberg

W II kwartale firma oferująca aplikację do zamawiania płatnych przejazdów miała 5,24 mld USD strat. To najgorszy kwartalny wynik w jej historii.

Na negatywne wyniki wpływ miały koszty związane z debiutem spółki na giełdzie. Notowania Ubera na początku piątkowego handlu na nowojorskiej giełdzie spadły o ponad 8 proc. Wyniki zaskoczyły Wall Street i okazały się o wiele gorsze od średnich prognoz. Strata na akcję wyniosła 4,72 USD wobec oczekiwanych 3,12 USD. Kwartalne przychody sięgnęły 3,17 mld USD wobec prognozowanych 3,36 mld USD.

Fatalne wyniki to efekt kosztów związanych z przeprowadzeniem pierwszej oferty publicznej. Uber zadebiutował na NYSE na początku maja i było to największe IPO w tym roku. Wyłączając z wyników koszty związane z IPO, strata Ubera wyniosłaby w II kwartale 1,3 mld USD.

Specjaliści podkreślają, że rosnąca konkurencja, wysokie koszty i niejasna przyszłość Ubera martwią inwestorów. – Tym, co osłabia zaufanie inwestorów i mocno uderza w akcje po tym raporcie, jest brak określenia wyraźnej ścieżki prowadzącej do zwiększenia przychodów i obniżenia kosztów – mówi Haris Anwar, analityk Investing.com.

Wzrost przychodów z podstawowej działalności Ubera związanej z kojarzeniem kierowców z pasażerami był słaby. Przychody z tego segmentu wzrosły zaledwie o 2 proc. rok do roku. Z drugiej strony spółka mocno rozwija usługę dostarczania jedzenia Uber Eats, z której przychody wzrosły o 72 proc. w skali roku.

Dara Khosrowshahi, prezes Ubera, stwierdził, że ten rok będzie rekordowy, jeśli chodzi o inwestycje, a w 2020 r. i 2021 r. spółka będzie sukcesywnie zmniejszać stratę. DOS

Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?