Dobre nastroje w Europie wznoszą indeksy na maksima

Główne europejskie indeksy notują od początku roku dwucyfrowy wzrost. Warszawa jednak odstaje – WIG20 od stycznia wzrósł zaledwie o 3,4 proc.

Publikacja: 06.07.2019 05:22

Dobre nastroje w Europie wznoszą indeksy na maksima

Foto: AFP

Stoxx Europe 600 osiągnął w czwartek najwyższy poziom od ponad roku. Indeks ten ostatnie sześć sesji zakończył na zielono, a od początku roku zyskał już ponad 17 proc. Skąd europejskie akcje biorą paliwo do wzrostu?

Włosi odetchnęli z ulgą

W czwartek włoski indeks FTSE MIB wzniósł się na roczne maksima. Najsilniejszy wzrost zanotował sektor bankowy. O ponad 4 proc. zyskiwały w czwartek akcje włoskich pożyczkodawców UniCredit i Unione di Banca. Inwestorzy ucieszyli się z informacji, że Rzym uniknie działań dyscyplinarnych ze strony Unii Europejskiej. Komisja Europejska oczekiwała zmian w polityce finansowej i zagroziła objęciem Włoch procedurą nadmiernego deficytu z powodu wysokiego długu publicznego. W środę jednak Włosi przekonali KE, że nowy plan pomoże w dostosowaniu rosnącego zadłużenia do reguł fiskalnych UE. Paolo Pizzoli, ekonomista z banku ING, powiedział, że Włochy uchyliły się przed ciosem ze strony KE, jednak działania dyscyplinarne mogą zostać podjęte jesienią, kiedy Włosi będą opracowywać plan budżetowy na 2020 r. – W obecnej sytuacji stworzenie solidnego budżetu na rok 2020 będzie trudne – dodał Pizzoli.

Kto zyskał, kto stracił?

W czwartek najmocniej w indeksie Stoxx Europe 600 drożały papiery norweskiej spółki SalMar. Firma zajmująca się hodowlą ryb przedstawiła szacunkowe dane dotyczące działalności w II kwartale. Sektor motoryzacyjny również pomógł wspiąć się europejskiemu indeksowi na roczne maksima. Francuski producent części Valeo otrzymał zamówienie na czujniki, którego wartość przekracza 500 mln euro. Na drugim końcu europejskiego indeksu blue chips znalazły się akcje notowanej w Londynie Coca-Coli, które staniały o 6,8 proc. Miało to związek z odcięciem dywidendy. Wzrost indeksu hamowały również hiszpańskie przedsiębiorstwa z branży energetycznej, takie jak Enagas i Naturgy, które spadły odpowiednio o 4,3 proc. i 3,4 proc.

Gołębie banki centralne

Nastroje inwestorów w Europie pozostają dobre, co wiąże się z rosnącym oczekiwaniem w sprawie luźniejszej polityki pieniężnej ze strony głównych banków centralnych. Ma to związek z nowo wybranym prezesem Europejskiego Banku Centralnego. Zostanie nim Francuzka Christine Lagarde, była minister finansów, a obecnie szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Inwestorzy spodziewają się, że Lagarde pójdzie w ślady swojego poprzednika Mario Draghiego i będzie kontynuowała gołębią politykę EBC. Stanowisko Lagarde będzie również tożsame z tym, które przedstawia Jerome Powell, szef Fedu. Inwestorzy są niemal pewni, że amerykańska Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe na najbliższym posiedzeniu w lipcu.

Frankfurt, Paryż i Londyn również wysoko

Niemiecki DAX podobnie jak Europe Stoxx 600 ma za sobą kilka wzrostowych sesji pod rząd. Notowania indeksu są obecnie na dziesięciomiesięcznym szczycie. Od początku roku jego notowania wzrosły o ponad 19 proc. Francuski CAC 40 od początku roku zyskał ponad 18 proc. i osiągnął najwyższą wartość od ponad roku. Nieco gorzej radzi sobie giełda w Wielkiej Brytanii. Indeks FTSE 100 wzrósł od początku roku o blisko 13 proc. .

Wojna handlowa już nie straszy

Optymizm na europejskie giełdy wlał się w tym tygodniu również za sprawą udanego szczytu G20, który odbył się w miniony weekend. Donald Trump złagodził swoje stanowisko w sprawie wojny handlowej między Waszyngtonem a Pekinem i zezwolił amerykańskim firmom na handel z Huaweiem, który znajdował się na czarnej liście USA. Ponadto według nieoficjalnych informacji przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Chin planują wznowić w przyszłym tygodniu rozmowy dotyczące handlu.

Gospodarka światowa
Węgrzy znów obniżyli stopy procentowe
Gospodarka światowa
UE nie wykorzystuje w pełni potencjału integracji
Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty