Japonia: nowy pakiet stymulacyjny o wartości 1,1 bln USD

Japoński rząd opracowuje nowy pakiet stymulacyjny o wartości 117 bln jenów (1,1 bln USD), który ma pomóc złagodzić ekonomiczne skutki wywołane pandemią koronawirusa. Aby sfinansować swoje plany, japoński bank centralny wyemituje w tym roku obligacje o wartości blisko 2 bln USD.

Publikacja: 27.05.2020 11:20

Japonia: nowy pakiet stymulacyjny o wartości 1,1 bln USD

Foto: AFP

Jest to już drugi tak ogromny pakiet, który zostanie wprowadzony w trzeciej pod względem wielkości gospodarce świata. Wartość planowanej stymulacji w połączeniu z poprzednimi pakietami wyniesie w sumie 234 bln jenów. Kwota ta stanowi około 40 proc. PKB Japonii.

Jak wynika z projektu budżetu, do którego dotarła agencja Reutersa, pakiet ma obejmować szereg gwarancji kredytowych. Ponadto m.in. 11,6 bln jenów zostanie przeznaczone na finansowanie działalności gospodarczej, a 2 bln jenów na dotacje dla firm. Środki zostaną przeznaczone także na opiekę zdrowotną i wsparcie dla studentów i samorządów.

- Musimy w każdy możliwy sposób chronić biznes i zatrudnienie w obliczu trudnej drogi. Musimy także podjąć wszelkie niezbędne środki, aby przygotować się na kolejną falę epidemii - powiedział Shinzo Abe, premier Japonii.

Aby sfinansować tak ambity plan, Japonia musi sięgnąć bo emisję obligacji na bezprecedensową skalę. Bank of Japan (BoJ) zwiększy emisję do ponad 200 bln jenów (1,9 bln UDS) w tym roku budżetowym. Jeszcze miesiąc temu japońskie ministerstwo finansów spodziewało się, że emisja sięgnie około 150 bln jenów.

Większa sprzedaż rządowych obligacji może wywrzeć presję na BoJ, aby ten zwiększył ilość skupowanych z rynku papierów dłużnych i zapobiegł wzrostowi rentowności. Bank centralny zwiększył już skup obligacji o terminie zapadalności od jednego do 10 lat, aby złagodzić skutki działań jakie podejmuje na rynku długu.

- Rynek oczekuje, że BoJ kupi więcej, ponieważ jego polityka pieniężna była mniej skuteczna w porównaniu ze środkami podjętymi przez Rezerwę Federalną i Europejski Bank Centralny -  powiedział Eiichiro Miura, dyrektor działu obligacji w Nissay Asset Management.

Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?
Gospodarka światowa
Dolar tworzy problem dla banków centralnych
Gospodarka światowa
Dlaczego ten zrządzający uwziął się na kosmetycznego giganta L’Oreala
Gospodarka światowa
Wzrost PKB Chin lepszy od oczekiwań
Gospodarka światowa
MFW ponownie nie docenił witalności amerykańskiej gospodarki