Gospodarka - Świat

Niższe prognozy wzrostu dla strefy euro

Wygasł entuzjazm ekonomistów co do perspektyw rozwoju gospodarczego strefy euro, bo globalny spór o taryfy celne zwiększył obawy o utrzymanie szybkiego tempa wzrostu.
Foto: Adobestock

Po najlepszym od 10 lat roku dla gospodarki strefy euro i po całej serii rozczarowujących raportów z ostatnich miesięcy ekonomiści uczestniczący w najnowszej ankiecie agencji Bloomberga po pięciu kolejnych podwyżkach prognoz teraz je obniżyli do 2,3 proc. dla 2018 r. To skutek zmniejszenia wydatków konsumpcyjnych i osłabienia aktywności w przemyśle. Respondenci obniżyli też do 0,5 proc. prognozy wzrostu PKB dla obu pierwszych kwartałów tego roku.

W minionym roku PKB tego regionu zwiększył się o 2,4 proc., ale w tym roku nie da się utrzymać tego tempa mimo kontynuacji tendencji wzrostowej, podczas której stworzono ponad 8 mln miejsc pracy.

Mimo prognozowanego spowolnienia uczestnicy ankiety nadal spodziewają się podniesienia stóp procentowych w II kwartale 2019 r. i przewidują, że w tym i w przyszłym roku średnia stopa inflacji wyniesie 1,5 proc., a w 2010 wzrośnie do 1,8 proc.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły