Państwo Środka jest bezpieczną przystanią

W czasie, gdy Europa i USA zmagają się z epidemią koronawirusa, inwestorzy masowo zwiększają zaangażowanie w chińskie aktywa.

Publikacja: 18.03.2020 05:10

Giełda w Szanghaju broni się przed wejściem w bessę.

Giełda w Szanghaju broni się przed wejściem w bessę.

Foto: Bloomberg

Nową bezpieczną przystanią dla inwestorów na całym świecie stały się chińskie aktywa. Jeśli chodzi o epidemię koronawirusa, Państwo Środka najgorsze ma już za sobą, dlatego inwestorzy przenoszą na ten rynek swój kapitał.

Chiński dług na topie

Chińskie dłużne papiery rządowe są postrzegane jako atrakcyjne w świecie, w którym rentowność obligacji większości gospodarek jest bliska zera lub ujemna. Oprocentowanie 10-letnich amerykańskich obligacji wynosi obecnie około 0,8 proc., japońskich 0,01 proc., a niemieckich minus 0,4 proc. Dla porównania rentowność chińskich papierów wynosi 2,75 proc. Sprawia to, że inwestorzy, kuszeni atrakcyjnym kuponem, przenoszą kapitał na chiński rynek.

Jak wynika z danych Bond Connect, obcokrajowcy zakupili w lutym chińskie obligacje za łączną kwotę 75,5 mld juanów (10,75 mld USD). Wartość ta jest ponad pięciokrotnie wyższa niż w styczniu.

– Chińskie obligacje rządowe pozostają bardzo atrakcyjnie wycenione w stosunku do rentowności obligacji na rynkach rozwiniętych, zapewniając jednocześnie ochronę przed spadkami w niestabilnym okresie – powiedział Hayden Briscoe, analityk z UBS Asset Management. UBS spodziewa się, że atrakcyjna wycena i mniejsze ryzyko będą nadal przyciągać globalnych inwestorów.

Nawet największy fundusz inwestycyjny świata nie kryje swojego zainteresowania chińskim długiem. – Planujemy zwiększyć zaangażowanie w chińskie obligacje i wierzymy, że zrobią to również inni międzynarodowi inwestorzy – powiedział Eric Liu, zarządzający obligacjami w BlackRock .

Chiński byk przetrwał

Giełda w Państwie Środka jest jedyną spośród 20 największych na świecie, która dotąd nie weszła w bessę. Pod koniec stycznia indeks Shanghai Composite notował spadek o około 14 proc., a wówczas Pekin zmagał się z kulminacją epidemii koronawriusa. Obecnie liczba nowych zakażeń wynosi zaledwie kilka dziennie, więc wydaje się, że największy szok indeksy mają już za sobą.

Relatywną siłę chińskiej giełdy w porównaniu z innymi parkietami pokazuje reakcja indeksu Shanghai Composite na negatywne dane gospodarcze i przecenę na największej giełdzie na świecie. Pekin opublikował fatalne dane dotyczące gospodarki, w której produkcja przemysłowa w okresie styczeń–luty spadła o 13,5 proc. rok do roku. W tym samym dniu amerykański indeks Dow Jones spadł o 12,9 proc., co było największym procentowym dziennym spadkiem od czarnego poniedziałku z 1987 roku. Z kolei notowania Shanghai Composite spadły dzień później zaledwie o 0,34 proc.

Specjaliści zwracają jednak uwagę, że w dłuższym terminie nastroje na globalnych rynkach będą wpływać na wycenę spółek w Państwie Środka. – Perspektywy dla chińskich akcji zależą od decyzji innych narodów i od ich kontroli nad wirusem. Jest mało prawdopodobne, aby akcje radziły sobie dobrze, jeśli sytuacja pogorszy się za granicą – powiedział Tom Wang, zarządzający aktywami w Shenzhen Qianhai You Cap Management.

Stabilna waluta

Specjaliści wskazują również, że juan w stosunku do innych światowych walut obecnie postrzegany jest przez inwestorów jako rodzaj aktywów typu safe haven.

– Jeśli spojrzymy na korelację między juanem a jenem, zaobserwujemy, że chińska waluta wyróżnia się teraz jako bezpieczna przystań – tłumaczy George Sun, szef działu rynków globalnych w BNP Paribas China.

Analitycy podkreślają, że działania chińskiego banku powinny obecnie gwarantować stabilność tej waluty.

– Uważamy, że Ludowy Bank Chin będzie się starał utrzymać notowania waluty w przedziale 6,95–7 juana za jednego dolara. W środowisku globalnego niepokoju ryzyko rośnie, ale w tej walucie jest dużo odporności – tłumaczy Hayden Briscoe z UBS.

Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Handel na NYSE na okrągło przez cały tydzień?
Gospodarka światowa
Węgrzy znów obniżyli stopy procentowe