Ósma gospodarka świata wpadnie w recesję

Włochy nałożyły szerokie ogólnokrajowe ograniczenia dotyczące podróży i życia publicznego, desperacko próbując powstrzymać rozprzestrzenianie epidemii. Specjaliści podkreślają jednak, że ta ósma pod względem wielkości gospodarka świata w tym roku się skurczy.

Publikacja: 12.03.2020 12:05

Ósma gospodarka świata wpadnie w recesję

Foto: AFP

Przypomnijmy, że włoski rząd wprowadził zakaz organizowania imprez publicznych, zamknął szkoły, uniwersytety, muzea, kina oraz wprowadził limity godzinowe w przypadku otwartych restauracji, barów i sklepów.

Specjaliści podkreślają, że te bezprecedensowe środki prawdopodobnie doprowadzą gospodarkę Włoch do gwałtownego kryzysu, który będzie napędzany przez branżę transportową, hotelarską, firmy turystyczne, restauracje oraz firmy zajmujące się handlem detalicznym. Według Goldman Sachs sektory te odpowiadają  w sumie za około 23 proc. włoskiego PKB.

Jack Allen-Reynolds, starszy ekonomista ds. rynku Europy w Capital Economics, prognozuje, że włoska gospodarka gwałtownie skurczy się w I połowie roku, nawet jeśli ograniczenia zostaną zniesione pod koniec kwietnia, a PKB spadnie o około 2 proc. w całym 2020 r. Dodaje, że cios w PKB będzie znacznie większy, jeśli ograniczenia zostaną przedłużone do końca czerwca.

– Prognozy nie uwzględniają jednak wpływu na sektor bankowy, czy skutków ubocznych epidemii wirusa na inne części strefy euro ani potencjalnego zakłócenia łańcucha dostaw, jeśli wirus naprawdę opanuje Niemcy i innych kluczowych partnerów handlowych – dodał Allen-Reynolds.

Z kolei ekonomiści z Goldman Sachs spodziewają się, że ograniczenia spowodują spadek włoskiego PKB o 1,5 proc. zarówno w pierwszym, jak i drugim kwartale.

– Chociaż polityka fiskalna ograniczy część skutków ubocznych, epidemia koronawirusa najprawdopodobniej wepchnie Włochy w recesję – napisał Goldman Sachs w nocie do klientów. Przypomnijmy, że w środę włoski rząd zapowiedział, że przeznaczy 25 mld euro na walkę z kryzysem.

Analitycy oceniają jednak, że pomoc będzie ostatecznie znacznie większa. – Biorąc pod uwagę skalę zakłóceń jaką epidemia powoduje podejrzewamy, że rząd ostatecznie zapewni wsparcie fiskalne o wartości kilku procent PKB - powiedział Allen-Reynolds z Capital Economics.

Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?