SoftBank będzie skupował akcje

Notowania SoftBank Group wzrosły w czwartek o blisko 18 proc., po tym jak spółka poinformowała o planach przeprowadzenia w przyszłym roku skupu akcji wartych 600 mld jenów (5,5 mld USD)

Publikacja: 07.02.2019 12:30

SoftBank będzie skupował akcje

Foto: Bloomberg

Decyzja prezesa SoftBanku Masa Son przypomina decyzję Warrena Buffetta ogłoszoną w lipcu 2018 r. dotyczącą planów przeprowadzenia buybucku gdy cena akcji Berkshire Hathaway spadnie poniżej określonego poziomu. - Podoba nam się ten plan. Od dawna argumentowaliśmy, że Softbank musi czerpać sygnały od Berkshire Hathaway – napisał w nocie do klientów Atul Goyal, analityk w banki inwestycyjnym Jefferies.

Przedstawiając wyniki SoftBanku w środę, Son narzekał, że cena zamknięcia akcji w tym dniu była zbyt niska. Prezes twierdzi, że akcje SoftBanku cierpią na chroniczne niedowartościowanie.

W ciągu najbliższych 11 miesięcy planowany wykup ma objąć 112 mln akcji, które odpowiadają koło 10,3 proc. wszystkich dostępnych akcji, z wyłączeniem akcji własnych.

W IV kwartale 2018 r. zysk operacyjny SoftBanku wzrósł o 60 proc., w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej i wyniósł 438 mld jenów (4 mld USD). Za tak znaczącą poprawą wyników stoi gwałtowny wzrost dochodów funduszu technologicznego japońskiej firmy.

W 2017 r. Masa Son uruchomił SoftBank Vision Fund, który zainwestował ponad 45 mld USD w wiele firm i startupów technologicznych z całego świata i posiada kolejne 50 mld USD do zainwestowania. Rosnąca wartość udziałów w takich firmach jak Uber i WeWork pomogła zwiększyć zysk SoftBanku w ostatnim kwartale 2018 r. Wyniki mogły być o wiele lepsze, gdyby nie Nvidia, której notowania mocno spadły pod koniec 2018 r. Gwałtowna przecena walorów Nvidii kosztowała SoftBank 1,1 mld USD i w efekcie Vision Fund sprzedał w styczniu cały kontrolowany pakiet akcji Nvidii wart ponad 3 mld USD.

Masa Son powiedział, że zamierza być „Buffettem technologii" i choć można dostrzec podobieństwa między dwoma miliarderami i Son podziwia styl inwestowania Buffetta, jego własne podejście bardzo różni się od podejścia Wyroczni z Omaha.

Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba
Gospodarka światowa
Iran nie ma jeszcze potencjału na prawdziwą wojnę
Gospodarka światowa
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Gospodarka światowa
Kiedy Indie awansują do pierwszej trójki gospodarek? Premier rozbudza apetyty
Materiał Promocyjny
Nowy samochód do 100 tys. zł – przegląd ofert dilerów
Gospodarka światowa
Biden stawia na protekcjonizm. Chce potroić cła na chińską stal
Gospodarka światowa
Rosja/Chiny. Chińskie firmy i banki obawiają się sankcji?