Gospodarka - Świat

Dobre dane o chińskim PKB

Chiński PKB wzrósł w czwartym kwartale o 6,8 proc., czyli nieco więcej niż się spodziewano.
Foto: AFP

Wzrost gospodarczy w Chinach za cały 2017 r. wyniósł 6,9 proc., gdy oficjalny rządowy cel mówił, że będzie on wynosił około 6,5 proc. Wzrost za 2016 r. sięgnął 6,7 proc. a średnia prognoz analityków zebrana przez agencję Reuters mówi, że w 2018 r. zwolni on do 6,5 proc.

Ogólnie jednak chińska gospodarka radziła sobie w 2017 r. lepiej niż spodziewało się wielu ekonomistów. - To prawda, że jest część gospodarki, która zwolniła - np. przemysł ciężki i sektor nieruchomości. Ale nowa gospodarka, w skład której wchodzi sektor usług i część sektora przemysłowego, a szczególnie branża wysokich technologii, pokazały siłę, która się utrzymała - uważa Duncan Wrigley, strateg z firmy Everbright Sun Hung Kai.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły