PKB w III kwartale 2017 wzrósł o 4,7 proc. rdr

Polska gospodarka powiększyła się w III kwartale br. o 4,7 proc. rok do roku, najbardziej od ponad pięciu lat – oszacował wstępnie GUS.

Aktualizacja: 14.11.2017 11:20 Publikacja: 14.11.2017 10:18

PKB w III kwartale 2017 wzrósł o 4,7 proc. rdr

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Ankietowani przez „Parkiet” ekonomiści przeciętnie oceniali, że produkt krajowy brutto Polski zwiększył się w III kwartale o 4,5 proc. rok do roku, po zwyżce o 4 proc. w I i II kwartale br. Wielu z nich wskazywało jednak, że wyższy odczyt nie będzie zaskoczeniem.

Produkt krajowy brutto skorygowany o czynniki sezonowe zwiększył się o 1,1 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału i o 5 proc. w ujęciu rok do roku.

Wstępne dane dotyczące struktury wzrostu PKB w III kwartale GUS opublikuje dopiero pod koniec listopada. Ankietowani przez „Parkiet” ekonomiści przeciętnie szacowali – zakładając wzrosty PKB o 4,5 proc. - że wydatki konsumpcyjne sektora prywatnego wzrosły o 4,9 proc. rok do roku, tak samo jak w II kwartale, zaś nakłady inwestycyjne o 4,5 proc., po 0,8 proc. w poprzednim kwartale.

Ekonomiści PKO BP obecnie oceniają, że zarówno konsumpcja, jak i inwestycje, zwiększyły się o 5 proc. rok do roku. Podobnego zdania są ekonomiści mBanku.

- Komponentem wzrostu PKB, który mógł stać za wyższym od prognoz odczytem, był wkład eksportu netto. W ostatnim czasie dane o handlu zaskakiwały wysoką nadwyżką. Bardzo dobrze do tego pasuje wysoka dynamika niemieckiego PKB – skomentował Piotr Dmitrowski, ekonomista z Banku Gospodarstwa Krajowego. W II kwartale wyniki handlu zagranicznego odjęły od rocznego tempa rozwoju gospodarki aż 1,5 pkt proc.

Gospodarka Niemiec, największy odbiorca polskiego eksportu, urosła w III kwartale o 0,8 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału, gdy z kolei powiększyła się o 0,6 proc. W ujęciu rok do roku niemiecki PKB urósł o 2,8 proc., po 2,3 proc. w II kwartale br. W efekcie wielu ekonomistów podwyższyło w górę prognozy wzrostu tego wskaźnika w całym 2017 r. do 2,5 proc., z około 2,0-2,2 proc.

- Uwarunkowania dla przyspieszenia wzrostu gospodarczego pozostają niezmiennie korzystne. Składa się na to połączenie silnego krajowego popytu konsumpcyjnego, ożywienia zagranicą, zwłaszcza w strefie euro, oraz cykl inwestycyjny związany z większą absorbcją środków UE – zauważył Dmitrowski. Ekonomiści oceniają, że bieżący kwartał może być dla polskiej gospodarki równie udany, jak miniony. Przeciętnie jednak przewidują, że 2018 r. przyniesie wyhamowanie wzrostu PKB poniżej 4 proc.

Roman Przasnyski, Główny Analityk Gerda Broker

Gospodarka wchodzi na szybką ścieżkę

 

Oszacowana przez GUS na 4,7 proc. dynamika PKB za trzeci kwartał to najlepszy wynik od 2011 r., a więc od sześciu lat i znacznie lepszy niż się spodziewano. Wszystko wskazuje, że to efekt bardziej zrównoważonego rozwoju, do którego poza konsumpcją, dołożyły się też odradzające się coraz mocniej inwestycje. Nie zawiodła także wymiana z zagranicą, gdzie wbrew pewnym obawom, zanotowano sporą nadwyżkę eksportu na importem. Polska korzysta także z bardzo dobrej koniunktury w Europie i na świecie. Lepsze niż się spodziewano wyniki osiągnęły gospodarka niemiecka oraz kraje naszego regionu. Pozytywny wpływ wszystkich trzech głównych czynników wzrostu oraz perspektywa dalszego przyspieszenie inwestycji w połączeniu z korzystnymi warunkami w otoczeniu, pozwala oczekiwać utrzymania się wysokiego tempa wzrostu polskiej gospodarki także w kolejnych kwartałach, choć o wyższą dynamikę będzie trudniej ze względu na coraz wyższą statystyczną bazę odniesienia.

Gospodarka krajowa
Ekonomiści obniżają prognozy PKB
Gospodarka krajowa
Sprzedaż detaliczna niższa od prognoz. GUS podał nowe dane
Gospodarka krajowa
Słaba koniunktura w przemyśle i budownictwie nie zatrzymała płac
Gospodarka krajowa
Długa lista korzyści z członkostwa w UE. Pieniądze to nie wszystko
Gospodarka krajowa
Firmy najbardziej boją się kosztów
Gospodarka krajowa
Polska w piątce krajów UE o najwyższym deficycie. Będzie reakcja Brukseli