Handel na właściwych torach

Wartość polskiego eksportu towarowego zwiększyła się w lipcu o 8,8 proc. rok do roku, po zniżce w czerwcu. Saldo obrotów towarowych Polski znów jednak znalazło się pod kreską.

Publikacja: 13.09.2019 14:59

Handel na właściwych torach

Foto: Bloomberg

W czerwcu wartość eksportu w euro zmalała o 1,6 proc. rok do roku, co było najsłabszym wynikiem od marca 2018 r. Ekonomiści zgodnie jednak uspokajali, że to incydent spowodowany niekorzystnym układem kalendarza, a w kolejnych miesiącach eksport wróci na ścieżkę wzrostu. W ankiecie „Parkietu" przeciętnie szacowali, że w lipcu wartość eksportu wzrosła o 7,8 proc.

Rzeczywistość, jak wynika z piątkowych danych NBP, okazała się nawet lepsza. Szybciej od szacunków rósł też jednak import towarów. Zwiększył się w lipcu o 9,5 proc. rok do roku, po zniżce o 3,5 proc. w czerwcu. Ekonomiści spodziewali się przeciętnie odczytu na poziomie 6,8 proc.

Szybszy wzrost importu niż eksportu sprawił, że w samym lipcu w bilansie handlowym Polski był deficyt rzędu 376 mln euro. Nadwyżka po siedmiu miesiącach roku stopniała do 138 mln euro, w porównaniu do 514 mln euro w pierwszym półroczu.

Średnie tempo wzrostu eksportu towarowego Polski w okresie styczeń-lipiec wynosiło 7,6 proc. rocznie, było więc nawet wyższe niż w 2018 r. (6,7 proc.). Mimo to ekonomiści wskazują, że w wynikach polskiej wymiany towarowej widać efekt pogorszenia koniunktury w strefie euro.

„Polscy eksporterzy odczuwają skutki globalnego spowolnienia w handlu, aczkolwiek nie w tym stopniu, co konkurenci zza zachodniej granicy. Sprzyja temu osłabienie złotego, wpierające konkurencyjność cenową eksporterów, a także elastyczność producentów poszukujących nowych rynków zbytu" – napisał w komentarzu do piątkowych danych Andrzej Kamiński, ekonomista z banku Millennium.

Dużą witalnością wykazuje się polski sektor usług świadczonych na rzecz zagranicznych klientów. Przychody z eksportu usług wzrosły w lipcu o 10,2 proc. rok do roku, a saldo wymiany usług wyniosło blisko 2 mld euro.

Gospodarka krajowa
Prezes NBP definitywnie zamknął drzwi do obniżki stóp procentowych
Gospodarka krajowa
Jest nowy minister aktywów państwowych. Kim jest Jakub Jaworowski?
Gospodarka krajowa
Kim jest Krzysztof Paszyk, nowy minister rozwoju i technologii?
Gospodarka krajowa
Premier Donald Tusk dokonał zmiany w składzie rządu
Gospodarka krajowa
Na razie stopy bez zmian, ale szanse na obniżkę znowu rosną
Gospodarka krajowa
Grzegorz Maliszewski, Bank Millennium: Inflacja bazowa pozostaje uporczywa