Gospodarka - Kraj

GUS o PKB Polski w IV kwartale 2017. Szczyt cyklu koniunkturalnego już za nami

W IV kwartale Polska gospodarka urosła o 5,1 proc. rok do roku, najbardziej od sześciu lat. Ale już zaczęła hamować.
Foto: Fotolia

Jak oszacował wstępnie GUS, w ostatnim kwartale 2017 r. PKB Polski powiększył się o 5,1 proc. rok do roku, po zwyżce o 4,9 proc. kwartał wcześniej. Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie spodziewali się powtórki odczytu z III kwartału.

Ich szacunki zbieraliśmy jednak pod koniec stycznia, zanim GUS opublikował wstępne dane dotyczące PKB w całym 2017 r. A te sugerowały, że w samym IV kwartale wzrost gospodarki przyspieszył nawet do 5,5 proc. rok do roku. Przeciętnie ekonomiści mówili zaś o 5,2 proc.

Większym powodem do niepokoju jest to, że po korekcie o czynniki sezonowe wzrost PKB w ujęciu kwartał do kwartału zwolnił pod koniec ub.r. do 1 proc., z 1,2 proc. w III kwartale. To sugeruje, że gospodarka zaczęła już tracić impet.

Dane dotyczące struktury wzrostu PKB w IV kwartale GUS opublikuje pod koniec lutego.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły